fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

New York Times: Trump ma konto w chińskim banku

Trump ma konto w chińskim banku
AFP
Prezydent USA Donald Trump ma konto w chińskim banku i przez lata realizował projekty biznesowe w tym kraju - podał New York Times.

Konto należy do Trump International Hotels Management i opłacono z niego lokalne podatki w latach 2013-2015.

Jak poinformował rzecznik Donalda Trumpa, zostało utworzone „w celu zbadania potencjału ofert hoteli w Azji".

W czasie swojej prezydentury Donald Trump ostro krytykował amerykańskie firmy za kontakty biznesowe z Chinami a także doprowadził do wojny celno-handlowej z Pekinem.

Dziennik New York Times odkrył istnienie konta po dotarciu do dokumentów podatkowych prezydenta, które zawierają zarówno informacje na temat majątku osobistego jak i firmowego Trumpa.

Według informacji dziennika z chińskiego konta przelano na rzecz lokalnego fiskusa sumę 188561 dolarów. NYT wcześniej informował, że prezydent USA w latach 2016 – 2017 zapłacił zaledwie 750 dolarów podatków federalnych.

Donald Trump ostro krytykuje swojego rywala w wyścigu o stanowisko prezydenta USA Joe Bidena za „miękkie stanowisko” wobec Chin. Administracja obecnego prezydenta atakuje Bidena oraz jego syna Huntera za prowadzenie biznesu z chińskimi podmiotami. Jednak według dziennika dokumenty podatkowe zarówno Joe Bidena, jak i jego syna nie wskazują na żadne biznesowe relacje z chińskimi firmami.

Prawnik Trump Organization Alan Garten, odmówił wskazania chińskiego banku, w którym firma posiada konto. Potwierdził, że Trump Organization „otworzyła konto w chińskim banku mającym biura w Stanach Zjednoczonych w celu opłacenia lokalnych podatków”, związanych z jej planami robienia interesów w tym kraju.

- Nigdy nie doszło do żadnych umów, transakcji ani innych działań biznesowych, a od 2015 roku biuro organizacji pozostaje nieaktywne - powiedział gazecie. Prawnik Trump Organization zapewnił, że chociaż konto bankowe pozostaje otwarte, nigdy nie było używane do żadnych innych celów.

Według NYTimes, z dokumentacji podatkowej prezydenta wynika, że zainwestował on co najmniej 192 000 dolarów w pięć firm założonych w celu realizacji projektów w Chinach. Według gazety, od 2010 r. firmy pochłonęły co najmniej 97 400 dolarów wydatków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA