fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ostatni moment na włączenie się do globalnego wyścigu

Polska powinna opracować strategię rozwoju biotechnologii
shutterstock
Polska biotechnologia goni światową czołówkę, ale nie jest to łatwe. Środki publiczne i prywatne przeznaczane na badania są u nas dużo niższe niż w innych państwach OECD.

Gałęzie gospodarki wykorzystujące postęp biotechnologiczny rozwijają się dynamiczniej od innych sektorów i przynoszą znaczną wartość społeczną i ekonomiczną – podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny. Dlatego biotechnologia znalazła się w nowej strategii UE wśród obszarów, które trzeba wspierać ze względu na ich znaczenie dla przyszłości europejskiego przemysłu (obok robotyki, mikroelektroniki, fotoniki czy technologii kwantowych). Wagę biotechnologii dobrze unaoczniła trwająca pandemia. Nie brak głosów, że to ostatni moment na włączenie się do biotechnologicznego wyścigu, który będzie jednym z głównych czynników kształtujących światowy ład gospodarczy i geopolityczny po pandemii.

Większość środków publicznych na biotechnologię w Polsce jest przekazywana na szkolnictwo wyższe. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że produktywność naukowa w przeliczeniu na jednego badacza jest u nas taka jak w Niemczech – mimo zdecydowanie niż...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA