fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Energia słoneczna rośnie w siłę

Adobe Stock
Pomimo trwającej pandemii z miesiąca na miesiąc rośnie moc działających w Polsce instalacji fotowoltaicznych (PV). Eksperci BOŚ przewidują dalszy rozwój tej branży.

– Sprawność paneli wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji prądu systematycznie rośnie. Coraz wydajniejsza technologia, w połączeniu z dążeniem świata do redukcji zanieczyszczeń, m.in. tych pochodzących z produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych, będzie przekładała się na dalszy wzrost popularności fotowoltaiki, również w Polsce – ocenia Anna Żyła, ekspertka Banku Ochrony Środowiska.

Eksperci spodziewają się, że w kolejnych latach koszty związane z wyposażeniem domu w panele fotowoltaiczne będą nadal stopniowo malały.

Z najnowszej analizy BOŚ wynika, że tego rodzaju inwestycje są opłacalne już teraz. Mimo że obecnie nawet niewielka instalacja (3 kW) to konieczność wydania co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Analiza wskazuje, że dziś z każdego kilowata PV można uzyskać rocznie oszczędności w wysokości ok. 500 zł, co sprawia, że poniesione nakłady mogą się zwrócić w ciągu kilku lat. Żywotność sprzętu wynosi natomiast około 25 lat.

Dynamiczny wzrost

– Pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznych staje się coraz bardziej opłacalne. Dostrzegają to zarówno małe i średnie firmy, jak i osoby fizyczne. Motorem napędowym dla rynku energetyki słonecznej są m.in. ubiegłoroczne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, dzięki którym przedsiębiorcy produkujący energię na własne potrzeby zostali objęci prosumenckim systemem opustów – podkreśla Żyła.

Rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi potwierdzają statystyki. Na początku września łączna moc tego typu urządzeń w naszym kraju przekroczyła 2,5 GW. To wzrost o 169 proc. rok do roku i o 12 proc. więcej niż przed miesiącem. W takim tempie nie rozwija się żadna inna technologia odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

Pomocne w rozwoju branży jest wsparcie m.in. w postaci dotacji z programu „Mój prąd", w ramach którego można otrzymać do 5 tys. zł na przydomową instalację. Z kolei do przedsiębiorców skierowany jest program „Energia Plus", dzięki któremu można m.in. otrzymać pożyczkę do 85 proc. kosztów inwestycji. Rozwiązaniem, zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych, może być też wybór preferencyjnej oferty kredytowej.

Wsparciem dla inwestorów są aukcje na sprzedaż energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że w tym roku przeprowadzi osiem aukcji dla OZE. Pierwsza z nich odbędzie się 3 listopada. W tegorocznych aukcjach wsparcie dla wytwórców zielonej energii może wynieść nawet 27,4 mld zł. Duża część środków przeznaczona została dla instalacji wiatrowych i słonecznych o mocy powyżej 1 MW.

Zielone etaty

Popularność fotowoltaiki rośnie na całym świecie. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) wyliczyła, że w 2019 r. w globalnej branży OZE pracowało już 11,5 mln osób. Liderem jest energetyka słoneczna, która daje 3,8 mln miejsc pracy. Aż 63 proc. wszystkich etatów zlokalizowanych jest w Azji.

W przypadku energetyki słonecznej zdecydowanym liderem są Chiny, a Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów o największej liczbie zatrudnionych w tym biznesie. Nasz kraj uplasował się natomiast na ósmym miejscu wśród państw o największej liczbie etatów w biznesie płynnych biopaliw. Na czele tego zestawienia znalazła się Brazylia.

– Chociaż obecnie widzimy, że na czele stoi kilka krajów, każde państwo może wykorzystać swój potencjał w energetyce odnawialnej, podjąć kroki w kierunku wykorzystania lokalnych możliwości dla rozwoju przemysłu i szkolić swoich pracowników – skomentował Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA.

zielona zmiana dużego producenta węgla brunatnego

Nowa strategia kontrolowanego przez miliardera Zygmunta Solorza Zespołu Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin zakłada, że ostatni prąd wyprodukowany z węgla brunatnego w tej grupie popłynie pod koniec bieżącej dekady. W najbliższych latach spółka coraz więcej energii będzie wytwarzać z OZE, a po zakończeniu wydobycia węgla produkować będzie już wyłącznie zieloną energię. ZE PAK ma w planach na najbliższe dziesięć lat budowę farm wiatrowych i słonecznych, produkcję energii z biomasy i biogazu, wytwarzanie zielonego wodoru, skonstruowanie innowacyjnego miejskiego autobusu wodorowego czy zeroemisyjnych napędów wodorowych do łodzi motorowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA