fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wizyty u lekarza będą drożeć

Adobe Stock
W lipcu ceny usług medycznych wzrosły o 5,6 proc. rok do roku – informuje GUS. To długofalowy trend, podwyżki szybko się nie skończą.

– W Polsce na jednego lekarza przypada średnio ok. 3 tys. konsultacji rocznie. Średnia europejska to 2,1 tys., a w Szwecji tylko 680. To pokazuje, z jakim wyzwaniem mierzą się wszystkie podmioty medyczne w Polsce. Mamy dużą emigrację kadry medycznej. Coraz trudniej pozyskać dobry personel. Jeżeli chcemy mieć najlepszych lekarzy i pielęgniarki, musimy im po prostu więcej zapłacić, a to bezpośrednio wpływa na koszty funkcjonowania naszej organizacji – ocenia Artur Białkowski, dyrektor zarządzający usług biznesowych Medicover Polska.

Według raportu „Health at Glance" w Polsce przypada najmniejsza liczba lekarzy na 1000 pacjentów spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Średnia dla UE wynosi 3,6. W Polsce to 2,4 lekarza. Instytucje z branży ochrony zdrowia mają trudności w zatrudnieniu lekarzy i pielęgniarek. Chęć współpracy z najlepszymi powoduje wzrost wynagrodzeń, a w konsekwencji wzrost kosztu pojedynczej wizyty u lekarza.

Na wzrost ten przekładają się też inwestycje – rozwój technologii, rozbudowa systemów informatycznych czy ochrona danych medycznych. Waloryzacja cen usług i pakietów medycznych to jedno z rozwiązań, które mają pozwolić firmom inwestować w rozwój opieki medycznej i utrzymać jakość usług.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA