fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

AGH i UW na czele rankingu kuźni multimilionerów

 Budynek Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Budynek Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
PAP/Łukasz Gągulski
Akademia Górniczo-Hutnicza już po raz piąty otwiera ranking szkół wyższych mierzony liczbą absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Kolejne miejsca na podium utrzymały też Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

Krakowska AGH, która wśród swoich absolwentów ma 11 multimilionerów ponownie wygrała o włos z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie studia ukończyło 10. krezusów z majątkiem wycenianym na ponad 100 milionów euro-wynika z tegorocznej, piątej już edycji zestawienia, które przygotowuje wrocławska firma doradcza, Pracownia 2033. Według jej rankingu, który opracowano na podstawie dostępnych informacji publicznych, w tym sprawozdań finansowych, kapitalizacji spółek publicznych oraz informacji dotyczących transakcji kupna sprzedaży, fuzji., obecnie już dziewięć polskich uczelni może się pochwalić co najmniej trójką absolwentów z majątkami przekraczającymi 100 mln euro. To o dwie więcej niż rok wcześniej, do czego przyczynił się m.in. dynamiczny rozwój firm działających w branży gamingowej czy e-commerce.

 Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście
Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście
PAP/Albert Zawada

O ile na podium rankingu nie zaszły w porównaniu z ubiegłym rokiem żadne zmiany- cała trójka czołowych „kuźni multimilionerów" ma obecnie taką samą liczbę majętnych absolwentów, to Karol Ciesielski, autor rankingu, zwraca uwagę na awans Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. UEK może się teraz pochwalić piątką absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro (o jednego więcej niż w 2020 r.) i depcze już po piętach Politechnice Warszawskiej, która ma ich sześciu. Czołowa krakowska uczelnia ekonomiczna ma też za sobą największy awans w zestawieniu porównującym wartość majątków absolwentów. W ubiegłym roku UEK zadebiutował w tym rankingu na 10. miejscu a w tym roku przesunął się aż o cztery pozycje w górę, na 6., zaraz za AGH. Liderem pozostaje w nim Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, co jest zasługą rodziny Kulczyków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA