fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie inwestycyjny apetyt w sektorze MŚP

Warszawa
Bloomberg
Jest szansa na powtórkę ze wzrostu inwestycji, który zaskoczył ekonomistów w I kwartale. Według najnowszej edycji badania Krajowego Rejestru Długów (KRD), już prawie18 proc. małych i średnich firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny.

Plany inwestycyjne wpływają też na plany rekrutacji w firmach- ponad jedna piąta przedsiębiorców (22 proc.) zamierza w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników- wynika z VIII edycji badania KRD, „KoronaBilans MŚP", w którym 17,6 proc. ankietowanych firm zapowiada inwestycje w najbliższych trzech miesiącach. To prawie o 5 pkt. proc. więcej niż w lutym.

Najnowszy sondaż, który na przełomie kwietnia i maja objął ponad 300 mikro, małych i średnich firm dowodzi, że najwięcej chęci do przyspieszania rozwoju wraz z odmrażaniem gospodarki jest w średnich przedsiębiorstwach. Prawie cztery na dziesięć z nich (37 proc.) przymierza się teraz do inwestycji, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wśród ogółu badanych. Średnie firmy najczęściej też zapowiadają rekrutację pracowników (43 proc.).

Przedsiębiorstwa planujące inwestycje, najczęściej będą kupować nowy sprzęt i maszyny, co chce zrobić ponad połowa z nich. Drugim najbardziej popularnym celem będą systemy IT (17 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się prace budowlano-remontowe oraz zakup półproduktów czy materiałów (ponad 13 proc.).

Jak ocenia Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso, plany inwestycyjne firm są odpowiedzią na poprawiającą się koniunkturę i ożywienie gospodarcze wynikające z luzowania obostrzeń. - Rosnąca liczba przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju, to z pewnością jeden z efektów tarcz antykryzysowych, które zapewniły firmom środki potrzebne do przeżycia –dodaje Kostecki.

Wiele jednak zależy od branży- z badania wynika, że najwięcej planów nowych inwestycji mają firmy produkcyjne (co czwarta), które były dużo mniej dotknięte obostrzeniami związanymi z pandemią niż usługi. Z kolei o wzroście zatrudnienia mówią najczęściej firmy budowlane (ponad 46 proc.), dla których wiosną rozpoczął się najbardziej intensywny sezon prac.

Sezonowe ożywienie rynku pracy w połączeniu z odmrażaniem gospodarki sprawiło, że udział przedsiębiorstw planujących w najbliższych miesiącach wzrost liczby pracowników (22 proc.), jest nie tylko wyższy o 7 pkt. proc. niż w lutym, ale i najwyższy od początku badania. Jak przypomina Adam Łącki, prezes KRD, już teraz wiele branż nie nadąża z obsługą bieżących zamówień a firmy zdają sobie sprawę z tego, że w sytuacji, w której gospodarka powoli się odbudowuje, już za chwilę będą potrzebować większej załogi, żeby sprostać potrzebom rynku oraz rosnącej konsumpcji.

Pracodawcy są jednak ostrożni- najczęściej mówią o maksymalnie 10 proc. powiększeniu załogi. Co więcej, są też firmy planujące zwolnienia pracowników (8 proc.). Co prawda w porównaniu z 11 proc. w lutym ta grupa nieco się zmniejszyła, ale prawie jedna piąta z nich, chce zwolnić ponad połowę zespołu.

Spadająca liczba zakażeń i przyspieszenie rządowej akcji szczepień wpłynęły z kolei na wyraźny spadek udziału przedsiębiorców chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w swojej firmie. W porównaniu z lutym jest on teraz ponad dwukrotnie niższy (zmniejszył się on z prawie 70 do 30 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA