fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rząd bierze się za szarą strefę hazardu

Bloomberg
Potwierdziły się informacje "Rzeczpospolitej" z zeszłego tygodnia. Resort finansów ma gotowy projekt ustawy, która ucywilizuje rynek nielegalnego hazardu.

Blokowanie stron niezarejestrowanych bukmacherów, legalizacja pokera i wprowadzenie monopolu państwa na automaty do gier - to niektóre z proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązania. Założenia noweli MF zamieściło właśnie na swojej stronie internetowej. Jak zapewnia, głównymi celami projektu jest zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie występowania zjawiska „szarej strefy" w środowisku gier hazardowych.

Projekt wprowadza regulacje dotyczące zasad blokowania stron internetowych oraz płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w Internecie. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zrealizowany zostanie postulat zmniejszenia zjawiska „szarej strefy" w grach hazardowych, co doprowadzi do zwiększenia udziału w rynku legalnych przedsiębiorstw. Podniesie to także poziom ochrony graczy, ponieważ tylko legalni operatorzy dają gwarancję oferowania gier w sposób bezpieczny i odpowiedzialny - pisze MF.

Zaledwie co dziesiąty złoty stawiany przez Polaków w zakładach sportowych jest opodatkowany przez fiskusa. Lwią część szacowanego na ponad 5 mld zł rynku bukmacherskiego obsługują działające nielegalnie w naszym kraju portale zarejestrowane na Cyprze czy w Gibraltarze. Legalni bukmacherzy apelowali od lat o zrobienie porządku z tą nieuczciwą konkurencją. Wygląda więc na to, że zostali wreszcie wysłuchani.

Poza niezarejestrowanymi bukmacherami resort finansów bierze na celownik także automaty do gier. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gier ma zostać objęte monopolem państwa wykonywanym przez wskazany podmiot.

- Gry na automatach należą do bardzo uzależniających graczy, w związku z czym konieczne jest wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ich szczególną ochronę - wskazuje resort. Gry na automatach będą mogły się odbywać wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą oraz będą niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia. Operatorzy hazardowi oferujący gry na automatach oraz gry hazardowe w Internecie zostaną zobowiązani do wprowadzania regulaminów odpowiedzialnej gry. Jest to kolejna zmiana nakierowana na zwiększenie ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu.

Projekt zaostrza sankcje grożące za naruszanie ustawy o grach hazardowych. Nielegalni operatorzy gier hazardowych będą podlegać bardziej dotkliwym konsekwencjom, co utrudni ich funkcjonowanie, a tym samym zwiększy udział w rynku podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe. Zliberalizowane zostaną przepisy dotyczące gry w pokera. Proponowane rozwiązania umożliwią organizowanie gier w pokera również poza kasynami gry, uproszczą proces ich organizacji oraz umożliwią legalne uczestniczenie w grze w pokera przez Internet.

Ponadto ministerstwo proponuje likwidację egzaminów zawodowych dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących gry hazardowe. Zdaniem MF rezygnacja z konieczności przeprowadzania egzaminów zawodowych i zastąpienie ich szkoleniami doprowadzi do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców operujących w branży gier hazardowych i zmniejszy koszty prowadzenia działalności gospodarczej w tym obszarze.

MF podkreśla, że proponowane przepisy stanowią kompromis między zapewnieniem jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu (w tym przez ograniczenie „szarej strefy") a gwarancją istnienia przejrzystego i sprawnie funkcjonującego rynku legalnych gier hazardowych.

Projekt został przekazany do konsultacji resortowych, dokument zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2017, procedura przyjęcia nowelizacji będzie bowiem zawierać etap notyfikacji technicznej w KE.

W ubiegłym tygodniu podobny projekt nowelizacji przedstawił wicepremier Jarosław Gowin, zaznaczając, że jest to dokument wypracowany przez posłów wywodzących się z Polski Razem. Ich pomysł na hazard także zakłada m. in. blokadę stron nielegalnych bukmacherów i legalizację pokera. Ponadto projekt zakłada zmianę systemu opodatkowania zakładów sportowych. Zamiast obecnego 12–proc. podatku od obrotów, byłby 20-proc. od przychodu pomniejszonego o wypłatę wygranych.

Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA