Szybka naprawa szansą dla firm

Przedsiębiorstwa szybko wprowadzające plany naprawcze radykalnie zwiększają szanse na przetrwanie nadchodzącej recesji.

Publikacja: 28.04.2020 03:00

Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje SA

Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje SA

Foto: materiały prasowe

Tekst powstał we współpracy z PMR Restrukturyzacje

W obliczu wydłużającej się pandemii coraz więcej przedsiębiorstw staje przed widmem bankructwa, a do komunikatów o dramatycznej sytuacji dołączają kolejne branże. Aby nie doprowadzić do braku wypłacalności, tysiące polskich firm będą musiały sięgnąć po narzędzia naprawcze, takie jak np. restrukturyzacja działająca w oparciu o prawo restrukturyzacyjne.

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje szereg rozwiązań, z których mogą skorzystać firmy w celu ochrony płynności finansowej i zabezpieczenia kluczowych aktywów w obliczu trudnej sytuacji. Otwarcie wniosku restrukturyzacyjnego pozwala m.in. na zamrożenie zobowiązań lub znaczne ich umorzenie poprzez zatwierdzenie układu z wierzycielami, ochronę kluczowych umów i wycofanie się z umów toksycznych dla przedsiębiorstwa. Otwiera ono również możliwość wstrzymania egzekucji, chroni przed agresywną windykacją czy też zabezpiecza członków zarządu przed odpowiedzialnością osobistą. – Lista istotnych ułatwień, niezbędnych do ochrony przedsiębiorstwa, które dostarcza firmom restrukturyzacja, jest znacznie dłuższa. Docelowo każde z nich ma prowadzić do tego, co dla biznesu najważniejsze – ochrony miejsc pracy i oddalenia widma upadłości firmy – wyjaśnia Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje SA.

Skuteczne postępowanie restrukturyzacyjne to jednak takie, które zostało wdrożone w porę. Szybkie działanie jest kluczowe, ponieważ w perspektywie gwałtownej utraty płynności nawet niewielka zwłoka w podjęciu odpowiednich decyzji może nieść dla firmy przykre konsekwencje. W celu przygotowania firmy do postępowania restrukturyzacyjnego we wszystkich obszarach jej funkcjonowania ważne jest wsparcie doświadczonych doradców restrukturyzacyjnych, którzy pomogą skutecznie wykorzystać wszystkie możliwości przysługujące firmom w obliczu kryzysowej sytuacji. – Rola doradców polega na wypracowaniu i wdrożeniu dostosowanych do potrzeb firmy rozwiązań, które wspomogą proces ratowania przedsiębiorstwa i stworzą warunki pozwalające na powrót do stabilizacji. Przygotowany scenariusz działań pozwoli na wsparcie i wdrożenie w przedsiębiorstwie gotowych rozwiązań w celu ustabilizowania sytuacji firmy na rynku, dla zawarcia porozumienia z wierzycielami, co z kolei pozwoli jej nie tylko przetrwać w czasie kryzysu, ale wręcz otworzyć się na nowo, z szeroką perspektywą na kolejne okresy – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.

Dla przedsiębiorców znaczenie może mieć także czas rozpatrywania wniosków restrukturyzacyjnych przez sądy. Sędziowie wychodzą jednak naprzeciw potrzebom biznesu i na miarę możliwości do minimum skracają oczekiwanie na decyzję. – Czas otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego od złożenia dokumentu może wynosić od jednego dnia do maksymalnie kilku miesięcy, a średnio zamyka się w kilku tygodniach. Obecna sytuacja jest jednak szczególna i sędziowie, pomimo braków kadrowych, stają na wysokości zadania. Wszelkie sprawy restrukturyzacyjne zaliczone zostały do najpilniejszych, a decyzje wydawane są tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu przedsiębiorcy błyskawicznie uzyskują praktyczne narzędzia do ochrony swoich interesów i nierzadko dorobku życia – mówi Małgorzata Anisimowicz.

I choć zaangażowanie sądów jednoznacznie wymaga docenienia, okazuje się, że pole do wprowadzenia usprawnień w tej materii jest znacznie szersze. Dla przykładu, w czeskim prawie postępowanie upadłościowe, dokonywane przez samego dłużnika, opiera się na amerykańskiej zasadzie deklaracji. Oznacza to, że rozpoczyna się ono z chwilą złożenia do sądu odpowiedniego wniosku, który w ciągu dwóch godzin zegarowych od godziny wskazanej na pieczątce sądowej (a jeśli wniosek wysłany jest pocztą – do godziny 10.00 dnia następnego po nadaniu przesyłki) musi być opublikowany w specjalnym rejestrze. Od tego momentu powstają wszystkie materialnoprawne konsekwencje złożenia wniosku upadłościowego, takie jak np. zakaz prowadzenia egzekucji.

- Tekst powstał we współpracy z PMR Restrukturyzacje

Tekst powstał we współpracy z PMR Restrukturyzacje

W obliczu wydłużającej się pandemii coraz więcej przedsiębiorstw staje przed widmem bankructwa, a do komunikatów o dramatycznej sytuacji dołączają kolejne branże. Aby nie doprowadzić do braku wypłacalności, tysiące polskich firm będą musiały sięgnąć po narzędzia naprawcze, takie jak np. restrukturyzacja działająca w oparciu o prawo restrukturyzacyjne.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje