fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Więcej cudzoziemców chce zostać w Polsce na dłużej

Bloomberg
Do 383 tysięcy zwiększyła się na początku kwietnia liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt w Polsce. To o 11 tys. osób więcej niż na początku tego roku. Dominują wśród nich Ukraińcy

Najbardziej powiększyła się grupa obywateli Ukrainy – w I kw. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało 186,5 tys. Ukraińców, o 7,6 tys. więcej niż na początku roku- informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak dodaje, zdecydowana większość obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą. W tym roku dotyczyło to prawie 72 proc. spraw. Ponadto, 10 proc. wnioskodawców chciało pozostać w Polsce z powodów rodzinnych, a 7 proc. w związku z podjęciem lub kontynuacją studiów. Jak dodaje Dudziak, w I kw .tego roku najwięcej przybyło zezwoleń na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) –7,8 tys., oraz stały, których liczba wzrosła o 2,3 tys.

Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia, drugą po Ukraińcach największą grupą cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt w Polsce są Białorusini- ich liczba zwiększyła się w I kw. br. do 21,5 tys.(o 1,3 tys. od początku stycznia). Na trzecim miejscu plasują się Gruzini (3,4 tys. ma zalegalizowany pobyt w Polsce) a kolejne zajmują przyjezdni z Indii- zezwolenie na pobyt ma już 9,1 tys. obywateli tego kraju.

Jak wynika z danych USC, najbardziej popularnymi regionami wśród cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt są województwa: mazowieckie – 114 tys. osób, małopolskie – 38 tys. osób dolnośląskie – 31 tys. os. oraz wielkopolskie – 30 tys. osób.

383 tysięcy obcokrajowców z zezwoleniami na pobyt to tylko część (i to mniejsza) przebywających w Polsce cudzoziemców- dane USC nie uwzględniają bowiem osób przebywających w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA