fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Samsung uruchamia inkubator dla polskich startupów

Bloomberg
Koreański koncern otworzył swój pierwszy w naszym kraju ośrodek, w którym będzie wspierał młode, innowacyjne firmy, działające w dziedzinie internetu rzeczy (IoT).

Samsung Inkubator, bo tak nazywa się nowe miejsce na startupowej mapie Polski, uruchomiono w środę w kampusie Politechniki Rzeszowskiej, we współpracy z Doliną Lotniczą. - To część szerszego zaangażowania firmy w cyfryzację polskiego biznesu. Chcemy wspierać młode innowacyjne firmy dzieląc się naszymi doświadczeniami. Doskonale znamy potrzeby klientów - podkreśla Hadrian Baumann, prezes polskiego oddziału Samsung Electronics.

Jak tłumaczy Polska dla koreańskiej firmy jest jedynym rynkiem w Europie, na którym rozwija trzy filary swojej działalności. Mamy tu nie tylko rynek zbytu, ale również największe po Korei centrum badań i rozwoju oraz fabryka AGD we Wronkach. Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem - zaznacza Baumann.

Samsung Inkubator to działanie, które ma ułatwić nabywanie kompetencji cyfrowych i rozwijanie technologicznych projektów w Polsce. Kluczową częścią realizowanego programu dla start-upów IoT jest stałe wsparcie ekspertów firmy Samsung. Doświadczeni menedżerowie pomogą młodym firmom wypracować modele biznesowe oraz zweryfikować rynkowe zapotrzebowanie na tworzone rozwiązania. Inżynierowie z R&D Institute natomiast podzielą się swoją wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.

W otwarciu inkubatora udział wziął wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.- Liczę, że polskie startupy, dzięki tej inicjatywie wspierać będą nie tylko technologię Samsunga, ale również technologiczny rozwój naszego kraju - mówi Morawiecki.

Jak dodaje, Polska w perspektywie kilku lat ma ambicje stać się europejskim hubem nowych technologii. - Mamy w Polsce fantastycznych absolwentów uczelni technicznych, mamy zorientowaną na wysokie technologie rządową strategię rozwoju, mamy wreszcie polskie firmy coraz śmielej podbijające rynki zagraniczne. Niezwykle ważna jest przy tym współpraca dużych firm z małymi. Dobrze, że dostrzegają to tacy znaczący rynkowi gracze jak Samsung - podkreśla.

Do Samsung Inkubatora mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, które mają już opracowaną koncepcję biznesu lub prototyp swojego produktu. Do trwającego trzy miesiące programu inkubacyjnego zakwalifikowały się trzy startupy: Res Solution, ControlCold i Healmorn.

Pierwszy tworzy inteligentny system pomiaru zużycia energii. - Dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego oraz analizy danych o zużyciu prądu, system w realny sposób wspiera użytkownika w oszczędzaniu energii elektrycznej - wyjaśnia nam Dominik Ciurko, założyciel startupu.

ControlCold z kolei to system do zdalnego zarządzania i monitoringu przemysłowych instalacji chłodniczych i przeciwpożarowych. - System będzie magazynował informacje o poszczególnych urządzeniach, raportach szczelności, awariach, ubytkach czynnika chłodniczego. Informacje te ułatwią generowanie rocznych raportów do Centralnego Rejestru Urządzeń Chłodniczych w Warszawie - wylicza Paweł Helnarski, prezes innowacyjnej firmy.

Trzeci projekt, który uzyskał wsparcie Samsung Inkubatora, to budzik z funkcją expressu, który rano oprócz pobudki przygotowuje ciepły napój. Tworzą go absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

www.samsungmedia.pl

Samsung wybrał Rzeszów na lokalizację inkubatora, bo chciał wyjść poza centrum biznesowe, jakim jest Warszawa. - Stworzenie Samsung Inkubator stwarza studentom wspaniałą możliwość rozwoju swoich umiejętności i zdobycia niezbędnej wiedzy do tworzenia rozwiązań z globalnym potencjałem - podsumowuje Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA