fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Biznes hurtowo robi zakupy dla szpitali

AFP
Firmy pomagają na miarę możliwości. Państwowi giganci i globalne korporacje wydają nawet miliony na zaopatrzenie szpitali.

Na Okęciu co kilka dni lądują samoloty z zaopatrzeniem dla szpitali, sponsorowane przez KGHM Polska Miedź. W tym tygodniu wylądowały już respiratory medyczne, kombinezony i maseczki ochronne. W piątek i sobotę przyleci 500 m sześc. kolejnych towarów, ich łączna wartość przekracza 15 mln dol. – Udaje nam się zorganizować te operacje, niezwykle trudne, dzięki świetnym kontaktom biznesowym w Chinach – mówi Marcin Chludziński, prezes koncernu.

Blisko 5 mln zł szpitalom przekazała Polska Grupa Energetyczna, wsparcie trafiło łącznie na konta 16 szpitali, wskazywanych przez resort zdrowia. – Naszą ambicją było jak najszybsze przekazanie pieniędzy szpitalom i tak się stało – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, w komunikacie prasowym. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, które koordynuje pomoc spółek państwowych, szacuje jej wartość na 100 mln zł, na co składają się zarówno zakupy, jak i wsparcie logistyczne.

Do tego grona dołączyły spółki kolejowe. Polskie Koleje Państwowe zmniejszyły o 80 proc. czynsz swoim najemcom, którzy dziś nie mogą prowadzić działalności. Do końca kwietnia spółka nie będzie też pobierała pełnej opłaty za dostęp do infrastruktury, tzw. opłaty dworcowej. Podobne kroki zapowiedziały PKP Polskie Linie Kolejowe wobec najemców na dworcach. W tym czasie przewoźnicy kolejowi zostaną obciążeni tylko za faktyczne zatrzymania pociągów. – Na bieżąco współpracujemy z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi. To solidarna pomoc i ulgi w opłatach w sytuacji ograniczeń w przewozach spowodowanych skutkami epidemii – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. Do odwołania spółka zawiesiła obciążanie przewoźników pasażerskich i towarowych opłatami rezerwacyjnymi z tytułu rezygnacji z trasy, przewoźnicy nie będą też obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym lub z większą masą, niż wynika to z rozkładu jazdy.

Rozwój epidemii zmobilizował też polski prywatny biznes. Intensywnie rozwija się akcja „Jesteśmy razem. Pomagamy", rozpoczęta przez Leszka Gierszewskiego, prezesa Drutexu, który wpłacił pierwsze półtora miliona, co zachęciło kolejnych darczyńców. Do projektu dołączyło kilkudziesięciu ważnych graczy, jak Budimex, LPP, 4F, Alpinus. Wspólna akcja dala im na tyle dużą siłę negocjacji, że LOT pomaga im transportować z Chin zakupy środków medycznych dla szpitali. Po portfela sięgnęły też światowe koncerny, Pepsi wyda na żywność dla szpitali 3,3 mln zł, Coca-Cola przekazała 1,6 mln zł na Fundusz Interwencyjny WOŚP. Orkiestra wydała na walkę z koronawirusem już 24 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA