fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Australia nie wpuszcza wycieczkowców do portów. Przez koronawirusa

AFP
Dwa wycieczkowce dostały nakaz opuszczenia australijskich wód. Australia broni się przed koronawirusem.

Do australijskich portów nie zostały wpuszczone dwa wycieczkowce z tysiącami pasażerów na pokładach. To pokłosie sytuacji z Ruby Princess – 147 z 2700 jej pasażerów zostało później zdiagnozowanych jako zakażonych koronawirusem stając się głównym ogniskiem epidemii w Australii.

Afera związana z Ruby Princess nakręcana jest zwłaszcza przez fakt, że kilkunastu pasażerów z objawami przypominającymi grypę (lub Covid-19) zostało zwolnionych na ląd bez podstawowej kontroli stanu zdrowia. Ta sytuacja sprawiła, że rządy poszczególnych stanów Australii znalazły się w konflikcie z rządem federalnym na tyle tego, jak należy reagować na bieżącą sytuację. Rządy stanowe naciskają, wraz z środowiskami medycznymi, na bardziej energiczne i ostrzejsze działania.

W efekcie tego rząd stanowy Australii Zachodniej zabronił komukolwiek opuścić pokład statku MV Artania, obsługiwanego przez niemiecką firmę wycieczkowca. Siedmiu z 800 pasażerów statku uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

- Ten statek ma natychmiast wypłynąć – cytuje Reuters wypowiedź premiera stanowego Marka McGowana. – Nasze stanowisko jest jasne, nie mamy zamiaru mieć tu fiaska z Sydney. Nie naszej straży.

Drugi niewpuszczony wycieczkowiec MSC Magnifica opuścił już wody terytorialne Australii. Właściciel, MSC Cruises informuje tylko, że według jego wiedzy nikt na pokładzie nie jest chory i nie zdradza, dokąd popłynie wycieczkowiec.

Rząd Australii Zachodniej przygotowuje też miejsce kwarantanny dla pasażerów wycieczkowca Vasco da Gama. Na wyspie Rottnest, dawnej wyspie więziennej, ma się znaleźć miejsce dla 800 Australijczyków ze statku. Pasażerowie z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii zostaną poddani kwarantannie na pokładzie. Armator Cruise&Maritime Voyages twierdzi, że wszyscy pasażerowie i cała załoga są zdrowi.

Epidemia koronawirusa w Australii niestety nabiera tempa. W czwartek było już prawie 2800 osób zakażonych i potwierdzono 12 zgonów z powodu Covid-19. Odczuwalne są już skutki społeczne – według rządowych danych rosną kolejki do urzędów opieki społecznej, a wnioski o pomoc finansową złożyło już ćwierć miliona Australijczyków (całkowita populacja Australii to blisko 25 mln). Wstępne szacunki mówią, że bezrobocie w Australii co najmniej podwoi się w tym roku do 11 procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA