fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Akcja ABW i KAS: Zatrzymany europejski potentat kebabu

ABW
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 6 osób, które są podejrzane o udział w grupie przestępczej, która naraziła budżet na starty w wysokości 3 mln złotych.

Przedstawione zostały im zarzuty popełnienia oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy - informuje ABW w komunikacie. Przestępcy mieli zaniżać wartość eksportowanego towaru, czym narazili Skarb Państwa na utratę 3 mln zł.

Grupa przestępcza, w skład której wchodziły zatrzymane osoby, od co najmniej 2012 roku funkcjonowała na terenie województwa wielkopolskiego. Jej liderem był obywatel Niemiec, pochodzenia tureckiego. Pozostałe zatrzymane osoby to obywatele Turcji i Polski.

W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę w wysokości około 14,5 mln, luksusowe samochody warte ponad 2 mln zł, laptopy, telefony komórkowe, inne nośniki danych oraz dokumentację księgową. Dokonano również blokad kont bankowych.

Działania ABW wsparli funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu na potrzeby prowadzonej kontroli skarbowej.

"Lider grupy usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Pozostałym zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. Za przestępstwa te podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności" - informuje ABW w komunikacie.

Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec lider grupy, a pozostali zostali wypuszczeni po zastosowaniu "wolnościowych środków zapobiegawczych", czyli poręczenia majątkowego i kaucji w wysokości od 50 tysięcy do 500 tys. złotych. Wszyscy mają zakaz kontaktowania się ze sobą oraz ze świadkami, a także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Sprawa ma charakter rozwojowy - informuje ABW.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA