fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Vale zapłaci też rodzinom ofiar za Brumadinho

Brumadinho
AdobeStock
Brazylijska firma wydobywcza wypłaci po milionie reali (ponad 197 tys. dolarów) odszkodowania rodzinie każdej ze 131 pracowników, którzy stracili życie po pęknięciu tamy w Brumadinho w 2019 r.

25 stycznia 2019 doszło do pęknięcia tamy służącej w stanie Minas Gerais do gromadzenia półpłynnych odpadów przemysłowych pochodzących z wydobywania rudy żelaza z miejscowej kopalni. Na tereny w dole tamy runęło ok. 12 mln m3 rdzawego błota, powodując śmierć 270 ludzi, pracowników, podwykonawców firmy, okolicznych mieszkańców i zniszczenie wszystkiego co było na drodze brudnej fali, która skaziła też rzeki i wybrzeże Atlantyku, a Vale zmusiła do ograniczenia wydobycia i wprowadzenia nowych przepisów bezpieczeństwa.

Sędzia Vivianne Celia Ferreira Ramos Correa zaakceptowała wniosek związku zawodowego załogi kopalni w Brumadinho o wypłaceniu odszkodowania rodzinom albo spadkobiercom ofiar tej katastrofy. Vale może odwołać się od tego werdyktu, na razie zapoznaje się z nim.

W odrębnym komunikacie Vale oświadczyła, że „jest wyczulona na sytuację osób dotkniętych zawaleniem się tamy B1 i od 2019 r. zawierała porozumienia z rodzinami pracowników gwarantujące szybkie i pełne reparacje”. Stwierdziła też, że wypłaciła dotąd ponad 2 mld reali w ramach odszkodowań cywilnych i pracowniczych związanych z katastrofą, po podpisaniu porozumień z ponad 1600 krewnymi ofiar.

Prawnik związku zawodowego Maximiliano Garcez uznał werdykt sądu za „humanitarny” i powiedział Reuterowi, że początkowo występował o odszkodowanie po 3 mld reali za każdego pracownika, który stracił życie.

W lutym Vale podała o osiągnięciu z prokuraturą i władzami stanu ugody za 37,7 mld reali (7 mld dolarów) na zaspokojenie roszczeń wynikających z tej katastrofy. Władze Minas Gerais wyjaśniły, że tamto porozumienie nie ustalało pułapu potencjalnych kosztów związanych z oczyszczaniem środowiska, które Vale musi jeszcze pokryć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA