fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ukraiński oligarcha rolniczy wyprzedaje swoje jachty

Adobe Stock
Właściciel największej firmy drobiarskiej i holdingu rolnego na Ukrainie wystawił na sprzedaż dwa swoje jachty - 85-metrowy Ace i 67-metrowy Garcon. Chce za nie dostać blisko 150 mln euro, by móc spłacić własne długi.

Juri Kościuk - bo o nim tu mowa, sprzedał już w styczniu jedną z wystawionych łodzi - jacht Garcon, dowiedział się Forbes. Według magazynu, jacht ten był używany jako statek pomocniczy do transportu ładunków (nart wodnych, nadmuchiwanych łodzi itp.) niezbędnych dla gości flagowego jachtu miliardera - Ace,; a także do parkowania helikoptera i zakwaterowania dla członków zespołu Ace, którzy pracowali na ich zmianę. Jacht został wyceniony na 24 miliony euro.

Z kolei Ace, zbudowany w 2012 roku w niemieckiej stoczni Lurssen i przeznaczony dla dziesięciorga gości i 30 członków załogi, wciąż nie znalazł nabywcy. Kościuk chce za niego 119 mln euro.

Według Forbesa sprzedaż jachtów pomoże ukraińskiemu miliarderowi spłacić dług (67,4 mln dol.) wobec własnej firmy - holdingu rolnego MHP. Musi to zrobić do końca 2021 r.

Kościuk to bliski człowiek byłego prezydenta Petro Poroszenki i jego nieformalny doradca. A także niechlubny bohater skandalu z budową ogromnego pałacu na terenie starego grodziszcza, chronionego jako zabytek architektoniczny. Grodziszcze w trakcie budowy zostało w większości zniszczone, choć sam właściciel pałacu z ogrodami, basenami i kortami temu zaprzeczał. W 2018 r. Rosja wpisała Kościuka na listę 322 Ukraińców i 86 firm objętych sankcjami.

MHP - holding Kościuka jest największy producentem drobiu na Ukrainie (55 proc. rynku) i drugim w Europie. Ambicją właściciela jest, by przodować w Europie. Holding ma 370 tysięcy ha żyznych ziem i produkuje własną energię z kurzych odchodów.

W 2020 roku Kościuk zajął 1851. miejsce w światowym rankingu miliarderów Forbesa, jego majątek oszacowano wówczas na 1,1 miliarda dolarów.

W 2021 roku Ukrainiec wypadł z globalnej listy miliarderów Forbesa. Pod koniec 2020 roku należąca do niego firma MHP odnotowała stratę netto w wysokości 133 mln dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA