fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wypadek helikoptera pod Pszczyną. Zginął założyciel firmy Kania i Synowie

Helikopter Bell 429
Helikopter Bell 429
fot. Julian Herzog, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons
W wypadku helikoptera w nocy z poniedziałku na wtorek koło Studzienic pod Pszczyną zginął śląski przedsiębiorca, 80-letni Karol Kania. Był założycielem i właścicielem firmy Kania i Synowie, jednej z największych w Europie firm produkującej podłoże do uprawy pieczarek.

Według pierwszych dostępnych informacji w okolicach Pszczyny panowała wtedy gęsta mgła i widoczność była praktycznie zerowa.

W wyniku wypadku — jak informowała policja— śmierć na miejscu poniosły dwie osoby, oprócz Karola Kani także 54-letni pilot helikoptera Bell 429. Dwoje pozostałych pasażerów, którzy siedzieli z tyłu maszyny — 47-letnia kobieta, synowa biznesmena i 54-letni mężczyzna są ranni i zostali przewiezieni do szpitala.

Bell 429 jest jedynym z najnowocześniejszych śmigłowców dostępnych na polskim rynku. Zasięg tej dwusilnikowej maszyny to 760 km i jest w stanie polecieć z prędkością 280 km/godz.

Karol Kania, który był jednym z najbogatszych Polaków (według „Forbesa” w 2016 roku jego majątek wyceniono na 490 mln złotych), założył swoją firmę w Piasku na Śląsku w 1967 roku i zajmował się produkcją pieczarek. W 1993 roku przestawił się na produkcję podłoża do hodowli tych grzybów. W 2020 roku jego trzy zakłady w Piasku w woj. śląskim, Dębowej Kłodzie w woj. lubelskim i Pawłowiczkach w woj. opolskim wyprodukowały łącznie 320 tysięcy ton podłoża, na którym wyhodowano 130 mln ton pieczarek. Ten wynik dał firmie Karola Kani miejsce wśród europejskich liderów tego rynku. Kania i Synowie zatrudnia 460 osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA