fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pandemia: Holding PiS przegrał ze spółkami prywatnymi

Rafineria PKN Orlen w Płocku
materiały prasowe
Drugi kwartał tego roku był testem na to, jakie zdolności przetrwania kryzysu mają polskie firmy. Jeśli wykluczyć nadzwyczajne zyski PGNiG i PKN Orlen, to tzw. "holding PiS" stracił prawie trzy miliardy złotych. Te państwowe spółki, dla których analitycy wystawili prognozy, pokazały wyniki gorsze od prognoz o miliard złotych. Na tym tle największe spółki prywatne poradziły sobie dużo lepiej - pisze Business Insider Polska.

To tylko jeśli nie zdajemy sobie sprawy, że na ten wynik miały wpływ wydarzenia nadzwyczajne.

Pierwszym z nich jest zwrot nadpłaty przez Gazprom na rzecz PGNiG. Gazowa spółka w wyniku korzystnej decyzji sądu arbitrażowego w Sztokholmie dostała w drugim kwartale 1,5 mld dol. od Gazpromu za zawyżanie cen w poprzednich kilku latach i tylko dzięki temu zanotowała rekordowy zysk netto w historii 5,1 mld zł. Pod względem wyceny rynkowej PGNiG to obecnie najważniejsza spółka w portfelu Skarbu Państwa o wartości 29 mld zł. Państwo ma w niej prawie 72 proc. udziału.

A PKN Orlen? Przypisał sobie księgowy zysk na kupionych m.in. od Skarbu Państwa akcjach Energi. Orlen na 80 proc. akcji wydał 2,77 mld zł, a w księgach zapisał, że są warte o 3,7 mld zł więcej, niż zapłacił. Wyłączając z podsumowania wyników spółek państwowych PGNiG i PKN Orlen, łączna strata wyniosła 2,8 mld zł i jest to wynik gorszy o aż 8,3 mld zł rok do roku.

Najmocniej wpłynęły na to wyniki firm energetycznych oraz JSW. Jeśli chodzi o największego polskiego producenta energii, czyli PGE to strata netto 1,1 mld zł w drugim kwartale jest wynikiem o 2,2 mld zł gorszym rok do roku. Wszystko przez koszty zakupu praw do emisji, które w pierwszym półroczu 2020 wyniosły aż 3,1 mld zł.

Ale straty pokazały też - z podobnych powodów - wszystkie pozostałe spółki z sektora: Energa -825 mln zł (914 mln zł gorzej rok do roku), Tauron -478 mln zł (614 mln zł gorzej rdr) i Enea -345 mln zł (o 605 mln zł gorzej rdr).

Nie tylko energetyka jednak "zawaliła" kwartał. Wynik gorszy o 899 mln zł rok do roku pokazała Jastrzębska Spółka Węglowa (strata 766 mln zł), Alior Bank - o 621 mln zł (strata 586 mln zł), a Lotos - o 577 mln zł gorszy (strata 76 mln zł).

Na tym tle wyniki spółek prywatnych wyglądają dużo lepiej - pisze Business Insider Polska. 30 zbadanych przez Business Insidera największych niepaństwowych spółek giełdowych (spółki o największej kapitalizacji bez udziału Skarbu Państwa), zarobiło na czysto łącznie ponad 2 mld zł. To co prawda wynik o 1,2 mld zł gorszy rok do roku, ale mimo wszystko jednak zysk.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA