fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koronawirus: Kazachstan ma plan ratunkowy dla firm i obywateli

Astana, Kazachstan
Bloomberg
Dodatkowa pensja dla lekarzy i wszystkich, którzy stracili pracę, trzy miesiące bez podatków, zawieszenie spłaty kredytów bankowych i darmowe zakupy - taki pakiet zaproponował Kazachstan wszystkim, którzy mają problemy przez epidemię koronawirusa.

15 marca w Kazachstanie wprowadzono stan wyjątkowy. Ograniczona została możliwość wjazdu i wyjazdu z kraju dla wszystkich z wyjątkiem dyplomatów i oficjalnych delegacji zaproszonych przez rząd oraz cudzoziemców pod określonymi warunkami. Wprowadzono ponadto kwarantannę, zawieszona została działalność centrów handlowych i rozrywkowych. Zgodnie z zaleceniami ekspertów medycznych zamknięto przedszkola, szkoły, uniwersytety. Z uwagi na wzrost liczby zachorowań w dwóch największych miastach Kazachstanu - stolicy Nur-Sułtan oraz Ałmaty, prezydent Kazachstanu Kasym Żomart-Tokajew zadecydował o zamknięciu obu aglomeracji.

Rząd Kazachstanu opracował z kolei pakiet antykryzysowy.

Lekarze, policjanci i inni specjaliści zaangażowani w walkę z koronawirusem, a także osoby, które straciły dochód w wyniku stanu wyjątkowego otrzymają premie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą musiały płacić kredytów bankowych w czasie stanu wyjątkowego. Władze odroczyły również spłatę wszystkich rodzajów podatków oraz innych obowiązkowych płatności na okres 3 miesięcy.

Pod szczególną opieką mają się znaleźć rodziny, które straciły źródła dochodu, a nie posiadają oszczędności. Prezydent Tokajew wprowadził zakaz nakładania grzywien i kar oraz zawiesił płatność kwoty głównej i odsetek od wszystkich pożyczek. Rodziny wielodzietne, niepełnosprawni i inne grupy w trudnej sytuacji społecznej, mają otrzymywać na bieżąco dostawy darmowych artykułów spożywczych pochodzących od krajowych producentów.

Prezydent powołał również specjalne regionalne grupy, które będą monitorować poziom cen i w razie potrzeby interweniować w tym zakresie zapobiegając również panicznemu wykupowaniu podstawowych towarów.

Rząd Kazachstanu wystąpił również z propozycjami mającymi na celu wsparcie sektora finansowego. Prezydent ogłosił, że Kazachstan przeznaczy 10 mld dol. na sfinansowanie działań antykryzysowych. 740 mln dol. zostanie przeznaczone na zwiększenie zatrudnienia.

Przedłużone zostaną też terminy zapłaty podatków, a kontrole skarbowe mają być zniesione. Na kredyty obrotowe dla firm zostało przeznaczone 1,5 mld dol.

W opracowanie planu przejścia przez kryzys zaangażował się nie tylko rząd, ale również Nursułtan Nazarbajew, pierwszy prezydent Kazachstanu. Jego zdaniem krajowi w przetrwaniu trudniejszych czasów pomoże zdywersyfikowana gospodarka rynkowa, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestowanie w przemysł i infrastrukturę. Te wszystkie założenia zostały wprowadzone w życie jeszcze za czasów rządów Nazarbajewa poprzez wdrożenie strategii Kazachstan 2050.

W programie rozwoju przemysłowego i innowacyjnego już powstało 1 tysiąc nowych przedsiębiorstw, w tym wiele działających w sektorze nowych technologii. Reformy poprawiły również infrastrukturę i rolnictwo; kraj znajduje się obecnie w pierwszej szóstce eksporterów zbóż na świecie.

Nursułtan Nazarbajew zaznacza również, że dla całej światowej gospodarki ogromne znaczenie będzie miała współpraca międzynarodowa i chęć niesienia wzajemnej pomocy. Były prezydent zauważa, że mamy do czynienia z sytuacją absolutnie bezprecedensową, bo kryzys dotyka wielu aspektów życia: geopolityki, ekonomii, ekologii i życia publicznego, a to wszystko wpływa na zmianę samego formatu stosunków międzypaństwowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA