fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosja bierze się za drony

Shutterstock
Powstanie pierwszy w Rosji operator powietrznego ruchu dronów. Celem jest utworzenie w niedalekiej przyszłości jednego systemu zarządzania dronami w całej Rosji. Projekt nosi nazwę Tajga.

Pierwszy operator zlokalizowany jest w Tomsku. Zarządzanie ruchem dronów będzie on wykonywał wspólnie z państwową korporacją ds. organizacji ruchu powietrznego w Federacji Rosyjskiej. Region zostanie podzielony na sześć stref. W każdej powstanie centrum eksploatacji i pododdział odpowiadający za płynną pracę centrum. Na 2020 r. zaplanowano otwarcie pierwszego pilotażowego centrum bazowego.

W listopadzie i grudniu odbędą się spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi usługami centrów, którzy planują albo już wykorzystują drony w swojej działalności. Wszystko to jest częścią rządowego projektu Tajga, który realizuje Fundusz Poszukiwań Perspektywicznych (FPI).

Fundusz powstał w 2012 r. w celu finansowania i realizowania projektów w interesach obronności i bezpieczeństwa Rosji. Działa na trzech polach: chemiczno-biologicznym i medycznym, fizyko-technicznym i informacyjnym. W 2015 r pojawiła się nowa struktura w funduszu - Narodowe Centrum Rozwoju Technologii i Robotyzacji.

Dziś FPI realizuje 50 projektów w ponad 40 laboratoriach uniwersyteckich i przemysłu zbrojeniowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA