fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z Ekonomii. Nagroda za eksperymenty przeciwko biedzie

Jonathan Nackstrand / AFP
Esther Duflo została w poniedziałek drugą w historii kobietą, która otrzymała tzw. ekonomicznego Nobla. Wraz z nią Komitet Noblowski nagrodził Abhijita Banerjee i Michaela Kremera. Troje ekonomistów zostało wyróżnionych za badania dotyczące ubóstwa z wykorzystaniem eksperymentów terenowych.

Esther Duflo i Abhijit Banerjee pracują na prestiżowej uczelni MIT, a w życiu prywatnym są małżeństwem. Michael Kremer to wykładowca Harvardu.

„Badania prowadzone przez tegorocznych laureatów zdecydowanie zwiększyły naszą zdolność do walki z ubóstwem na świecie. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe, oparte na eksperymentach podejście przekształciło ekonomię rozwoju, która dziś jest kwitnącą dziedziną badań” – napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Prowadzone w terenie badania Duflo, Banerjee i Kremera sprawiły, że ekonomia stała się dzisiaj w dużej mierze empiryczną, eksperymentalną dziedziną nauki.

Pierwszą kobietą, która została uhonorowana Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, nazywaną powszechnie Noblem w dziedzinie ekonomii i przyznawaną – tak jak inne Noble – przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk – była w 2009 r. Elinor Ostrom.

Tym, co wyróżnia tegoroczny wybór Komitetu Noblowskiego, jest też wiek laureatów. Zwykle nagradzani są ekonomiści, którzy szczyt kariery naukowej mają już za sobą. Tymczasem Duflo ma zaledwie 48 lat, a Banerjee i Kremer nie mają jeszcze 60 lat.

„Ludzi ubogich często się karykaturalizuje. Nawet badacze nie próbują zrozumieć, czemu są ubodzy. Zakłada się na przykład, że są leniwi. My staraliśmy się problem ubóstwa zrozumieć, przeanalizować go krok po kroku. Tak rozwinęliśmy eksperymentalne metody badań” – tłumaczyła Duflo w rozmowie telefonicznej z Komitetem Noblowskim.

Rok temu tę prestiżową nagrodę otrzymali William Nordhaus i Paul Romer za badanie źródeł i ograniczeń wzrostu gospodarczego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA