fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pierwsi klienci niewypłacalnego Neckermanna wrócą dziś do kraju

Ina Fassbender / AFP
Do Polski wróci dziś okoo 500 klientów biura podróży Neckermann Polska. To pierwsze takie powroty po ogłoszeniu przez tego touroperatora niewypłacalności. Poza granicami Polski jest jeszcze około 3100 turystów, którzy wyjechali za pośrednictwem Neckermanna.

Dziś rano, 25 września biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności. Marszałek województwa wydał dyspozycję uruchomienia gwarancji ubezpieczeniowych biura.

Kłopoty Neckermanna to pokłosie bankructwa najstarszego na świecie biura podróży Thomas Cook, którego częścią był Neckermann.

W momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności poza granicami kraju przebywało 3600 turystów. Dziś do Polski powróci grupa ok. 500 osób. Jak informuje urząd marszałkowski są to powroty planowe. Turyści wracają z Turcji i Grecji. Jutro do kraju przyleci kolejnych ok. 220 osób, tym razem z Tunezji i Egiptu. Będą to również loty planowe.

Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie władz województwa z ubezpieczycielem biura – firmą Allianz Partners. Miało na celu ustalenie szczegółów postępowania i uruchomienia gwarancji. Główna gwarancja Neckermann Polska opiewa na 25 mln zł.

– Środki te przeznaczone mogą być na pokrycie kosztów kontynuacji imprezy turystycznej (np. opłata za hotel i wyżywienie do końca pobytu), pokrycie kosztów powrotu i prowadzenia działań związanych z organizacją powrotu do kraju turystów w przypadku, gdy organizator go nie zapewnił. Jest to również zabezpieczenie służące podróżnym, których imprezy nie zostaną zrealizowane lub częściowo zrealizowane (wcześniejszy powrót do kraju) – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Urząd marszałkowski powołał także specjalny zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację, udziela informacji turystom i organizuje ich pobyt i powrót do kraju. W przypadku niepokojących informacji urząd prosi klientów biura Neckermann Polska o kontakt telefoniczny z urzędem marszałkowskim – (22) 59 79 543, (22) 59 79 541, (22) 59 79 545. Osoby przebywające poza granicami kraju mogą skontaktować się z Centrum Operacyjnym pod czynnym całą dobę numerem telefonu: +48 22 522 29 00. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA