fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brytyjskie firmy stały się największymi „chomikami” od 60 lat

Adobe Stock
Perspektywa brexitu wywołała w brytyjskich firmach w ostatnich 3 miesiącach niesłychany pęd do gromadzenia zapasów.

Kwartalny przegląd organizacji pracodawców CBI stwierdził, że tempo tego chomikowania było największe od czasu rozpoczęcia rejestrowania tego zjawiska w latach 50., a jednocześnie rósł pesymizm. Z opracowania wynika, że brexit i spowolnienie światowej gospodarki przyprawiły o poważny ból głowy producentów przemysłowych, stanowiących 10 proc. brytyjskiej gospodarki. Oczekiwania na zamówienia eksportowe w następnym kwartale zmalały do najniższego poziomu od połowy 2009 r., gdy kraj cierpiał z powodu światowego kryzysu finansowego. 

Czytaj także: Niebezpieczne produkty zaleją Wielką Brytanię po brexicie 

CBI oceniał stan zapasów surowców, tempo pracy i wyroby gotowe, które osiągnęły najwyższy poziom, co wcześniej potwierdził indeks IHS Markit/CIPS. Oficjalne dane sugerują, że gromadzenie surowców i materiałów do produkcji mające na celu zminimalizowanie zakłóceń w systemie dostaw na wypadek twardego brexitu zwiększyło przejściowo na początku roku produkcję przemysłową, ale ankiety przeprowadzane w firmach wskakują, że spodziewają się one uśpienia działalności.

- W bliskiej perspektywie istnieje poważne zagrożenie, że działalność producentów poważnie ucierpi z powodu pojawienia się na rynku rekordowych zapasów wyprodukowanych wyrobów — stwierdził ekonomista Howard Archer z firmy doradczej EY ITEM Club. Miesięczna ocena CBI zamówień przemysłowych zmalała niespodziewanie w kwietniu do minus 5 z +1 w marcu, był to najgorszy wskaźnik od października. Grono ekonomistów Reutera spodziewało się wzrostu do +3.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA