fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Niebezpieczne produkty zaleją Wielką Brytanię po brexicie

Bloomberg
Niebezpieczne samochody, sprzęt elektroniczny i zabawki mogą zalać brytyjski rynek po brexicie - ostrzega organizacje konsumenckie. I apelują do rządu o szybkie reformy systemu kontroli jakości.

Organizacja konsumencka Which? twierdzi, że Brytyjczycy będą mieli problemy z rozpoznawaniem i identyfikowaniem niebezpiecznych towarów, chyba, że wynegocjują sobie dostęp do systemu unijnego systemu European Safety Gate.

Według najnowszej analizy 31 europejskich krajów, które są objęte systemem ESG, zanotowało wzrost alertów o pojawieniu się niebezpiecznych towarów aż o 34 proc. w porównaniu z danymi sprzed 10 lat.

W ostatnich miesiącach powiło się ostrzeżenie o toksycznej zabawce w konsystencji gliny, która może mieć negatywny wpływ na układ rozrodczy oraz ubraniu, które grozi uduszeniem.

Niedawne alerty dotyczyły także: samozapalających się baterii w laptopach HP, eksplodujących poduszkach bezpieczeństwa w Hondach lub łatwopalnych kostiumach dla dzieci z serii Star Wars Stormtrooper.

W 2018 roku system ESG zidentyfikował 2064 niebezpieczne produkty niespożywcze - ponad 500 więcej niż w 2008 roku, kiedy to alerty wszczęto 1542. Z jednej strony raport mówi o lepszym systemie identyfikowania niebezpiecznych towarów, ale z drugiej strony wskazuje, że pojawia się ich coraz więcej- informuje "The Guardian".

Dzięki unijnemu systemowi niebezpieczne towary można szybko wycofać ze sprzedaży lub skonfiskować na granicy, tak by nie trafiły do konsumentów.

Bo brexicie brytyjski rynek może utracić wszystkie dotychczasowe mechanizmy obronne, a konsumenci zostaną narażeni na ogromne ryzyko - ostrzega Which?

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA