fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Prawie 600 mln zł przychodów Ekstraklasy

PAP/ Bartłomiej Zborowski
Przychody klubów grających w Ekstraklasie wyniosły w 2016 roku 578,9 mln zł i były o 17,1 proc. wyższe, niż rok wcześniej - wynika z raportu „Piłkarska liga finansowa”, przygotowanego przez firmę Deloitte.

Liderem klubów Ekstraklasy pozostaje (szósty rok z rzędu) Legia Warszawa, której przychody w 2016 roku sięgnęły 207,4 mln zł, co oznacza, że osiągnęła lepszy wynik niż 11 innych klubów łącznie. - Legia Warszawa dzięki awansowi do Ligi Mistrzów przekroczyła poziom rocznych przychodów wynoszący 200 milionów zł z działalności sportowej. Tym samym jest jedynym klubem w historii Ekstraklasy, który przekroczył nie tylko barierę 100, ale i 200 mln złotych oraz wyprzedził tak znacznie pozostałych rywali – komentuje Przemysław Zawadzki, ekspert Sports Business Group Poland w Deloitte.

Za Legią uplasował się Lech Poznań z 55,08 mln przychodów. - Klub z Poznania z powodu braku awansu do europejskich pucharów zanotował ich spadek przekraczający 20 mln zł. Pościg za Legią Warszawa, do której jeszcze w ubiegłym roku Lecha dzielił nieduży dystans, okazał się niemożliwy z powodu słabych wyników sportowych (nieudany ostatni sezon, który Lech zakończył na siódmym miejscu) – podaje Deloitte.

Trzecie miejsce w rankingu Deloitte zajęła Lechia Gdańsk, która odnotowała przychody na poziomie 41,5 mln zł. Kolejne były: Zagłębie Lublin, Cracovia Kraków i Piast Gliwice. - Rok 2016 zaowocował znaczącym wzrostem udziałów z tytułu transmisji i premii za europejskie puchary w ogólnej strukturze przychodów klubów Ekstraklasy. Wzrost ten był spektakularny i wyniósł blisko 90 mln złotych. Pozostałe kategorie prezentują się na porównywalnym poziomie do roku ubiegłego: zarówno przychody komercyjne jak i przychody z dnia meczowego nieco spadły i wynoszą odpowiednio 241 mln i 84 mln złotych – podaje Deloitte.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA