fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

"Rzeczpospolita" i Polska Rada Biznesu

Fotolia
W przygotowaniu dzisiejszego wydania "Rzeczpospolitej" uczestniczyli przedsiębiorcy związani z Polską Radą Biznesu.

Wśród polskich inwestycji wielkie transakcje przeplatają się z ekspansją małych, innowacyjnych firm. W ostatnich latach przybywa tych ostatnich.

- Mamy bardzo dużo polskich inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej – mówi dr hab. Mariusz Radło, szef firmy analitycznej Seendico i wykładowca na SGH. – Te nasze spółki wyrastają bardziej na firmy regionalne niż globalne potęgi.

Czytaj więcej: Giganty i niszowe tygrysy ruszają za granicę

 

Od wejścia do UE inwestycje polskich spółek za granicą zwiększyły się aż 150-krotnie.

Najnowszym przykładem jest przejęcie przez produkującą naczepy spółkę Wielton niemieckiego konkurenta, firmy Langendorf. Inwestycja nie jest duża, warta raptem 5,3 mln euro, ale ma zwiększyć przychody spółki aż o 200 mln zł rocznie.

– Dzięki tej akwizycji grupa Wielton zwiększy swój udział w największym w Europie rynku – podkreśla Mariusz Golec, prezes Wieltonu.

Czytaj więcej: Zagraniczna szarża firm

 

Większość organizacji biznesowych oczekuje od polityków jednoznacznej deklaracji, że przyjęcie wspólnej waluty jest celem Polski.

Projekt Europy kilku prędkości rysuje się coraz wyraźniej. To strefa euro – z pogłębioną integracją w zakresie finansowym i gospodarczym – ma być głównym motorem napędowym całej UE. Raport poświęcony przyszłości Unii ma być gotowy do końca maja. W tym kontekście zapytaliśmy przedstawicieli kilku organizacji biznesowych, kiedy Polska powinna wypełnić swoje zobowiązanie traktatowe i przyjąć wspólną walutę. Większość z pytanych odpowiada zgodnie: jak najszybciej!

Czytaj więcej: Biznes: jak najszybciej do strefy euro

 

Mimo wysokiego potencjału intelektualnego naukowców polskie uniwersytety i ich pracownicy mają niewielki wkład w rozwój innowacyjności – wynika z raportu DELab UW.

W Polsce brakuje efektywnych narzędzi komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Zdaniem ekspertów lukę w transferze technologii powinny wypełnić spółki, w których zarządach i radach nadzorczych zasiadają naukowcy. To ułatwiłoby przepływ technologii z uniwersytetów i instytutów badawczych do przedsiębiorstw produkcyjnych. Problem w tym, że przedsiębiorczość akademicka dziś kuleje. I to bardzo.

Czytaj więcej: Ile nauki w biznesie? Za mało

Pacjenci po przeszczepach boją się, że nie będzie ich stać na leki, które muszą przyjmować, by nie doszło do odrzucenia organu.

Nawet o 1000 zł zdrożały refundowane leki dla pacjentów po transplantacjach, w tym zawiesiny dla dzieci. Majowa lista refundacyjna zmieniła dotychczas obowiązujące odpłatności za środki immunosupresyjne, czyli zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, przeciwgrzybicze i antywirusowe, które podrożały nawet kilkaset procent.

Czytaj więcej: Drożej za leki po transplantacjach

80 ofert płatnych staży z różnych branż i firm w całej Polsce czeka na studentów i absolwentów w 14. edycji Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu.

– U nas żaden stażysta nie parzy kawy – zapewnia Marian Owerko, przewodniczący rady nadzorczej firmy Bakalland i wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, która do 31 maja przyjmuje zgłoszenia chętnych do udziału w tegorocznej, 14. już, edycji Programu Kariera.

Czytaj więcej: Płatne staże w programie Polskiej Rady Biznesu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA