fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Warszawski wtorek Cichanouskiej

Swiatłana Cichanouska w Centrum Białoruskiej Solidarności
Swiatłana Cichanouska w Centrum Białoruskiej Solidarności
fot. Biuro Swiatłany Cichanouskiej
To był chyba jeden z najbardziej intensywnych dni liderki białoruskiej opozycji demokratycznej, odkąd została zmuszona do wyjazdu za granicę.

Swoją drugą (poprzednio była w dniach 9-11 września) wizytę w stolicy Polski Swiatłana Cichanouska rozpoczęła od spotkania z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Rozmawiali o pomocy ze strony ratusza dla represjonowanych Białorusinów, zmuszonych z powodów politycznych do opuszczenia kraju. Następnie udała się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkała się z szefem prezydenckiej kancelarii Krzysztofem Szczerskim, a stamtąd do Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie wygłosiła przemówienie. Mówiła o solidarności Białorusinów i trwających już trzeci miesiąc protestach.

- Każdą niedzielę tysiące ludzi walczą o swoje konstytucyjne prawo do wyboru lidera kraju - mówiła, opowiadając o represjonowanych, zwolnionych, pobitych i nawet zamordowanych przeciwnikach reżimu.

Po raz drugi Cichanouska spotkała się też z premierem Mateuszem Morawieckim. Z opublikowanego przez biuro liderki białoruskiej opozycji komunikatu wynika, że rozmawiali o ułatwieniach dla Białorusinów, którzy na postawie wizy humanitarnej mogliby pracować w kraju. Odpowiednia ustawa już jest w Sejmie. Opowiedziała polskiemu premierowi o swoim doradcy ds. gospodarczych, którym jest wiceszef CASE Belarus Aleś Alachnowicz i poprosiła zorganizować z nim spotkanie w sprawie „omówienia pakietu reform gospodarczych dla demokratycznej Białorusi”.

We wtorek liderka białoruskiej opozycji zdążyła jeszcze spotkać się z byłymi funkcjonariuszami MSW i Komitetu Śledczego Białorusi, którzy przeszli na stronę protestujących, a następnie musieli wyjechać z kraju. Spotkanie  odbyło się w Centrum Białoruskiej Solidarności. Powołano tam niezależny związek zawodowy białoruskich resortów siłowych.

Na zakończenie swojej wtorkowej wizyty w polskiej stolicy Cichanouska wygłosiła przemówienie w sali Adama Mickiewicza na Uniwersytecie Warszawskim. Wznowiono tam powołany jeszcze w 2006 roku (po brutalnym stłumieniu powyborczych protestów) program stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego (Studium Europy Wschodniej).

Odbyła się też inauguracja Klubu Absolwentów Programu im. Kalinowskiego, który oprócz Cichanouskiej powołali m.in. jeden z weteranów opozycji demokratycznej na Białorusi i kandydat na prezydenta w wyborach 2006 roku Aleksander Milinkiewicz, Jan Malicki, dyrektor Programu im. Konstantego Kalinowskiego i Studium Europy Wschodniej UW, rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, premier Mateusz Morawiecki, szef MSZ prof. Zbigniew Rau, szef KPRM Michał Dworczyk, były minister kultury Białorusi i jeden z członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka oraz były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który w 2006 roku był jednym z sygnatariuszy powołania programu im. Kalinowskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA