fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Łukaszenko: Zachód nadal marzy o "Drang nach Osten"

Aleksandr Łukaszenko
AFP
Wspólnota Zachodu nadal marzy o "Drang nach Osten" (dosł. parcie na wschód, niemiecka doktryna z XIX i XX wieku zakładająca ekspansję Niemiec na ziemie zamieszkiwane przez Słowian w Europie wschodniej) i dominacji nad światem - mówił białoruski dyktator, Aleksander Łukaszenko występując w Brześciu z okazji 80. rocznicy agresji Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku. Słowa prezydenta cytuje agencja BiełTA.

- Widzimy to doskonale. Wspólnota Zachodu nadal marzy o nowym "Drang nach Osten", dominacji nad światem i pochwyceniu bogatych zasobów wschodniej Białorusi - oświadczył Łukaszenko.

Łukaszenko przypomniał, że jego kraj nadal nie podniósł się z katastrofy demograficznej, jaką była dla Białorusi II wojna światowa.

Następnie dyktator stwierdził, że "wojna informacyjna" przeciw Białorusi "nie przyniosła spodziewanych wyników".

- Teraz prowadzą wojnę ekonomiczną. Chciałbym wiedzieć co będzie następne. Interwencja? - pytał.

UE nałożyła nowe sankcje na Białoruś w poniedziałek, w ramach skoordynowanych działań przeciwko białoruskim urzędnikom, parlamentarzystom i ministrom z administracji prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

23 maja władze Białorusi, w związku z rzekomym sygnałem o bombie na pokładzie samolotu Ryanair, zmusiły załogę samolotu do lądowania w Mińsku, gdzie aresztowano lecącego samolotem opozycyjnego dziennikarza, Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę, 23-letnią obywatelkę Rosji.

UE uznała działania Białorusi za akt piractwa powietrznego.

- To będzie was drogo kosztować. Politycy po drugiej stronie granicy łżą, gdy mówią, że Białorusini sami błagają o sankcje. Mówią, że Białorusini są gotowi cierpieć w imię efemerycznej "świetlanej przyszłość", którą ci "mili" politycy im przyniosą na ostrzach bagnetów - mówił następnie Łukaszenko.

- Sankcje, prowokacje. Chcę spytać: czy robicie to celowo? Czy chcecie sprawdzić granice naszej wiarygodności i sprawdzić patriotyzm nowego pokolenia Białorusinów? Cóż, spróbujcie się odważyć - podsumował Łukaszenko.

Źródło: BiełTA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA