fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sergej Dubovec: Powstawanie narodu

AFP
Przez ponad dwieście lat nic się nie zmieniło. Od pierwszych zalążków nowego narodu do ogłoszonej przez Kalinowskiego nowej białoruskiej doktryny politycznej: „Bo ja ci spod szubienicy mówię Narodzie, że wtedy tylko będziesz żyć szczęśliwie, kiedy nad tobą Moskala nie będzie”.

Kiedy w marcu tego roku zaczęła się pandemia, Białorusini masowo poddali się samoizolacji, ponieważ w kraju nie została ogłoszona oficjalna kwarantanna.

Wpadłem wtedy na następujący pomysł. Wziąłem książkę Stanisława Szumskiego „W walkach i więzieniach” i zacząłem ją tłumaczyć, a następnie nagrywać wideo ze swoimi komentarzami. W ten sposób chciałem podarować moim samoizolującym się czytelnikom jeszcze jedną, równoległą rzeczywistość tak, żeby mogli odczuć ogrom i bezgraniczność życia. 

Szumski był białoruskim szlachcicem z Brasławszczyzny, który dobrowolnie wstąpił do wojsk Napoleona i przeszedł z nimi całą kampanię wschodnią Wielkiej Armii. Następnie był marszałkiem guberni wileńskiej, walczył w powstaniu styczniowym, siedział w więzieniu za udział w sprawie Szymona Konarskiego i został deportowany w głąb Rosji.

Urzekło mnie to, że opisywał tylko historie, których sam był uczestnikiem. Jego wspomnienia silnie wp...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA