fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Białoruś odpowie sankcjami na sankcje

AFP
Białoruś nałoży sankcje na przedstawicieli władz Litwy, Łotwy i Estonii w ramach których zakaże im przekraczania białoruskiej granicy. To odpowiedź na analogiczne sankcje nałożone na Białoruś przez Państwa Bałtyckie.

O nałożeniu sankcji poinformował w czasie wizyty w Moskwie szef MSZ Białorusi, Władimir Makiej.

Makiej mówił, że w ten sposób Mińsk odpłaci Litwie, Łotwie i Estonii za to, że te nałożyły sankcje na przedstawicieli władz Białorusi w związku z oskarżeniami pod ich adresem o sfałszowanie wyborów prezydenckich. Według oficjalnych wyników wyborów zwycięstwo odniósł w nich dotychczasowy prezydent, Aleksander Łukaszenko.

Od 9 sierpnia, czyli od dnia wyborów, na Białorusi trwają protesty przeciwko Łukaszence. Ich uczestnicy uważają, że prawdziwą zwyciężczynią wyborów jest Swietłana Cichanouska, która po wyborach wyjechała na Litwę, gdzie wyraziła gotowość do zostania tymczasową głową państwa.

Makiej nie zdradził kto znajdzie się na liście osób, na które Białoruś nałoży sankcje. Stwierdził jedynie, że chodzi o osoby, które "mieszały się w wewnętrzne sprawy" Białorusi poprzez "nieakceptowalne polityczne oświadczenia" i finansowanie białoruskiej opozycji.

- Dla nas to całkowicie nieakcpetowalne - dodał szef MSZ Białorusi ostrzegając, że Mińsk nałoży sankcje również na inne kraje, które nałożą sankcje na Białoruś.

Tymczasem szefowe sztabów rosyjskiej i białoruskiej armii rozmawiali o przygotowaniach do wspólnych ćwiczeń armii Rosji i Białorusi, do których miałoby dojść w tym roku. W piątek minister obrony Białorusi złoży wizytę w Moskwie.

Na przełomie sierpnia i września w obwodzie grodzieńskim, przy granicy z Polską, odbyły się duże ćwiczenia białoruskiej armii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA