fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Sondaż: 39 proc. Rosjan popiera to, co robi Łukaszenko na Białorusi

8 września, funkcjonariusz służb zatrzymujący jedną z uczestniczek wiecu poparcia dla aresztowanej Marii Kolesnikowej w Mińsku
AFP
Ponad jedna trzecia Rosjan, ankietowanych w sondażu, przeprowadzonym przez Fundację Opinii Publicznej (FOM), uważa, że prezydent Aleksander Łukaszenko właściwie reaguje na protesty, przetaczające się przez Białoruś.

Największą grupę, popierającą reakcję Łukaszenki, stanowią Rosjanie powyżej 60. roku życia. Wśród nich ponad połowa (55 proc.) twierdzi, że prezydent Białorusi postępuje prawidłowo. Z sondażu wynika, że wśród argumentów respondentów wymieniane są takie komentarze, jak „legalnie wybrany prezydent działa w ramach prawa” czy „Łukaszenko jest przeciwny powtórce scenariusza ukraińskiego”.

Z kolei 21 proc. respondentów jest skłonnych uznać działania białoruskiego prezydenta za niewłaściwe. Najwięcej przeciwników Łukaszenko ma wśród Rosjan w wieku 18-30 lat (34 proc.). Zauważają oni np., że białoruski prezydent „nie kontroluje sytuacji, tylko ją rozpala” oraz „obywatele mają powody do protestów”.

Według FOM 27 proc. Rosjan ma trudność z oceną poczynań Łukaszenki. Łącznie o protestach na Białorusi wiedziało 87 proc. respondentów, przy czym 30 proc. uznało swoją wiedzę za bardzo dobrą, a 57 proc. „ma wiedzę ogólną”. Po raz pierwszy o protestach usłyszało od ankieterów 13 proc. pytanych.

Ogólnorosyjskie badanie zostało przeprowadzone w dniach 28-30 sierpnia 2020 r. na próbie 1000 dorosłych obywateli.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA