fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Polski dziennikarz pobity w Grodnie. Trafił do szpitala

Jan Roman. Zdjęcie pochodzi z białoruskiego portalu hrodna.life
hrodna.life
Współpracownik TVP Polonia i białoruskiej telewizji Jan Roman został wczoraj dotkliwie pobity przed jednym z komisariatów milicji w Grodnie. Kopnięty w głowę i z wybitymi zębami trafił do szpitala.

O zdarzeniu poinformował media Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

Relacjonował, że Jan Roman pojawił się wczoraj przed jednym z komisariatów w Grodnie, skąd miał być wypuszczony zatrzymany wcześniej znajomy dziennikarz.

Do grupy 100-150 stojących przed budynkiem ludzi podjechał wojskowy Hummer, z którego wyskoczyli agenci specnazu i rzucili się z pałkami na zgromadzonych.

Roman został kopnięty butem w twarz, co spowodowało wybicie kilku zębów. Po obaleniu go na ziemię był bity pałkami, stracił też okulary.

Polski dziennikarz noc spędził w areszcie. Już przebywając na komisariacie wzywał pogotowie z powodu  wysokiego ciśnienia, ale milicjanci nie reagowali na jego stan zdrowia i informacje, że jest dziennikarzem.

Jak podaje portal Hrodna.life, dziś rano skazano  go na grzywnę w wysokości 382 białoruskich rubli (od. 680 zł). Roman został zwolniony w południe po wpłaceniu grzywny. Prosto z aresztu trafił do szpitala.

Od niedzieli na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Według oficjalnych komunikatów wygrał je, z 80-proc. poparciem i perspektywą rządzenia 6. kadencję, Aleksander Łukaszenko. Nieoficjalnie, jak wynika z danych przekazywanych przez komisje wyborcze, tak wysokie poparcie otrzymała Swiatłana Cichanouska, żona więzionego dysydenta, która zamiast męża wystartowała w wyborach.

Cichanouska, zgłaszając protest wyborczy, została zmuszona do nagrania odezwy do Białorusinów, w której mówi enigmatycznie o dramatycznym wyborze, przed jakim została postawiona, po czym opuściła Białoruś. Przebywa na Litwie.

Źródło: RMF FM, zona.media, hrodna.life
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA