fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nowy odpis 200 mln dolarów w Julius Baer na ugodę w USA

Flickr
Szwajcarski bank Julius Baer przeznaczył dodatkowe 200 mln dolarów na uregulowanie sporu z władzami USA, które zarzucają mu pomaganie bogatym klientom w oszustwach podatkowych

Bank zarządzający majątkiem klientów poinformował o dojściu do wstępnego porozumienia z prokuraturą południowego okręgu Nowego Jorku o finansowym aspekcie sprawy likwidując jedną z największych niepewności dotyczących trzeciego co do wielkości banku notowanego na giełdzie. Informacja ta została dobrze przyjęta przez inwestorów, akcje banku zyskały w Zurychu 4,4 proc.

Nowy odpis zwiększa do 547,25 mln dolarów (501 mln euro) pulę, jaką bank zaksięguje w bilansie 2015 r. w pozycji regulowania sporów prawnych. Bank mimo wszystko spodziewa się zysku netto i dodał, że jest odpowiednio dokapitalizowany, bo współczynnik własnych środków BIS wynosił 31 października 18,6 proc., znacznie powyżej celu 15 proc.

Porozumienie w Stanach musi zostać jeszcze potwierdzone przez resort sprawiedliwości, co powinno nastąpić w I kwartale 2016.

Po zgodzie w 2009 r. przez inny bank szwajcarski UBS na zapłacenie 780 mln dolarów i ujawnienie personaliów niektórych klientów w zamian za umorzenie śledztwa o pomaganie Amerykanom w niepłaceniu podatków resort sprawiedliwości USA wszczął postępowania karne wobec kilku banków szwajcarskich, w tym Julius Baer. W 2011 r. rząd Szwajcarii poinformował ten bank, że jest w gronie instytucji objętych śledztwem.

Amerykanie prowadzą ponadto odrębny dobrowolny program pozwalający bankom szwajcarskim uniknąć zarzutów karnych poprzez ujawnianie operacji transgranicznych, które pozwalały amerykańskim posiadaczom kont ukrywać aktywa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA