fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

FSB: Obce służby zaplanowały atak na rosyjskie banki

Bloomberg
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdzi, że zagraniczne służby specjalne przygotowały atak cybernetyczny na rosyjskie banki.

Do ataku ma dojść 5 grudnia z serwerów znajdujących się na terytorium Holandii. Ponad to FSB twierdzi, że za atakiem stoi ukraińska firma hostingowa BlazingFast, która ma rozsyłać sms'y a także umieszczać informacje na portalach społecznościowych o bankructwie i odebraniu licencji czołowych rosyjskich banków. Ma to wywołać panikę wśród Rosjan.

Agencja RIA Nowosti pisze, że Centralny Bank Rosji wie o  planach ataku na rosyjski system bankowy i jest do niego przygotowany.

- FSB podjęło już odpowiednie kroki, by zneutralizować zagrożenie dla rosyjskiej gospodarki i systemu informatycznego - powiedziała szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina, dodając, że rosyjski system bankowy jest stabilny i nie grożą mu  żadne bankructwa banków.

Wcześniej wielokrotnie to Zachód, a szczególnie USA oskarżały Rosję o prowadzenie wojny cybernetycznej. Rosyjscy hakerzy mają być na usługach FSB i GRU - czyli wywiadu wojskowego.

Jednocześnie szefowa rosyjskiego banku centralnego potwierdziła, że doszło do włamania do systemu banku. Atak przeprowadzili hakerzy, którzy prawdopodobnie wcześniej dokonali włamania w Bangladeszu. Udało im się ukraść 2 mld rubli (29,2 mln euro) dzięki sfałszowanym kodom dostępu. W sumie usiłowali ukraść 5 mld rubli - informuje Reuters.

W Bangladeszu hakerom udało się ukraść 81 mld dolarów dzięki systemowi międzynarodowych przelewów Swift.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA