fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Mocna przecena akcji Getin Banku i Idea Banku

Fotorzepa, Marta Bogacz
KNF zapewnia, że sektor bankowy jest stabilny, płynny, wypłacalny i wiarygodny.

Tylko od początku roku kapitalizacja Getin Banku i Idea Banku stopniała o 2,7 mld zł, do 580 mln zł. W ostatnich dwóch dniach przecena sięga aż 20–30 proc.

– Notowaniom banków Leszka Czarneckiego nie sprzyjają wydarzenia polityczne, ale ich sytuacja fundamentalna nie zmieniła się w ostatnich dniach. Wprawdzie KNF wpisała we wtorek Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych, ale wpis dotyczy działalności maklerskiej, a nie bankowej – komentuje Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

Czytaj także: CBA w siedzibie KNF. Nadzór działa bez zakłóceń?

Zarząd Getin Noble w środę stwierdził, że przecena to efekt „zewnętrznych i niezależnych od banku wydarzeń, które nie są związane z jego działalnością operacyjną oraz kondycją finansową". Dodał, że sytuacja banku jest stabilna, a cele biznesowe są realizowane zgodnie z przyjętą do 2021 r. strategią, prowadzone są też działania w związku z planem ochrony kapitału.

„W ostatnich miesiącach sytuacja kapitałowa banku znacząco się poprawiła w wyniku zarówno przeprowadzonych emisji akcji wzmacniających fundusze własne spółki, jak i obniżeniu wymaganych buforów kapitałowych" – pisze zarząd. „W samym 2018 r. główny akcjonariusz zasilił spółkę kwotą 390 mln zł. Aktualne wskaźniki kapitałowe banku są istotnie powyżej europejskich norm określonych przez rozporządzenie CRR. Sytuacja kapitałowa banku z perspektywy klientów nie ma wpływu na bieżącą działalność operacyjną" – dodaje zarząd.

Czarnecki w kwietniu zobowiązał się, że dokapitalizuje bank w tym i przyszłym roku kwotą blisko 1 mld zł, z czego mniej więcej połowę emisją nowych akcji.

Idea Bank podkreślił, że zawiadomienie KNF dotyczy zdarzeń, które nie mają żadnego związku z bieżącą operacyjną działalnością banku. Także sama KNF zaznaczyła, że działalność bankowa Idea Banku nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu, bieżącemu nadzorowi KNF, a bank reguluje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru.

Mniejszą wiarę w banki mają nie tylko inwestujący w akcje, ale też agencje ratingowe. W środę Fitch obniżył rating Getin Noble do B- z B+. Kilka dni wcześniej EuroRating obniżył ocenę Idea Banku o jeden stopień, z poziomu BB- do B+. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu.

– Zwiększone w ostatnich paru dniach oprocentowanie lokat Idea Banku czy nieco dłuższe kolejki w oddziałach mogą świadczyć o nieco większej niepewności klientów. Oba banki mają plany ochrony kapitału, zakładam więc, że KNF skrupulatnie nadzoruje ich sytuację kapitałową i płynnościową – mówi Jańczak. Jego zdaniem obecne spadki to burza w szklance wody, a sprawa powinna uspokoić się w kolejnych dniach. – Nie ma raczej ryzyka systemowego, o czym świadczy stabilność notowań największych banków, które w razie problemów także by ucierpiały – dodaje.

KNF wskazała w środę, że na bieżąco monitoruje ryzyko w systemie bankowym jako całości i poszczególnych jego podmiotach i w razie konieczności „podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe". Oceniła, że sektor jest stabilny. ©? —Maciej Rudke

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA