fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Marek Belka w Citi Handlowym

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Były prezes Narodowego Banku Polskiego, premier i minister finansów został powołany do rady nadzorczej banku Citi Handlowego.
Czwartkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy Citi Handlowego powołało Marka Belkę do rady nadzorczej tego 11. pod względem sumy aktywów banku w Polsce. Jego kandydaturę zgłosił sam bank i jego główny akcjonariusz, czyli spółka zależna Citigroup. Uchwała w głosowaniu tajnym (oddano w nim 113,6 mln głosów stanowiących 86,9 proc. kapitału) została z łatwością podjęta – „za" oddano 106,3 mln głosów, ale były też wstrzymujące się (2,3 mln) a nawet przeciwne (4,9 mln).
To kolejny przypadek polityka lub urzędnika państwowego, który trafia do rady nadzorczej lub zarządu dużej spółki (Ryszard Petru w Vistuli, Mikołaj Budzanowski w Boryszewie, Jerzy Pruski w Getinie i PKO BP, Andrzej Jakubiak w mBanku, Aleksander Grad w ZE PAK, etc.).
Oceniono, że Belka ma odpowiednie doświadczenie i wykształcenie, aby zasiadać w nadzorze.
„Wiedza, umiejętności i doświadczenie pana Marka Belki przyczynią się do zapewnienia aby ogólny skład rady nadzorczej banku posiadał odpowiednio szeroki zakres kompetencji niezbędny do nadzorowania wszystkich istotnych obszarów działalności banku" – czytamy w sprawozdaniu z walnego zgromadzenia.
„Postawa zawodowa pana Marka Belki na dotychczas zajmowanych stanowiskach, świadczy o jego nieposzlakowanej opinii, dającej rękojmię należytego wykonywania obowiązków członka rady nadzorczej banku" – dodano.
Belka w 1997 r. i w latach 2001–2002 był wicepremierem i ministrem finansów, w latach 2004–2005 był premierem, w latach 2010–2016 prezesem Narodowego Banku Polskiego (i przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej). Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1994 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Odbył liczne zagraniczne staże naukowe, w tym na Uniwersytecie Columbia. Przebywał także na stażu w London School of Economics.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA