fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Duże rezerwy frankowe mBanku

mBank
Fotorzepa/ Grzegorz Zawisza
mBank zawiązał 440 mln zł rezerwy na ryzyko prawne hipotek frankowych. Przez to wynik netto w IV kwartale 2020 r. może być nawet ujemny.

mBank, podobnie jak inni kredytodawcy na GPW, rezerwy na ryzyko prawne hipotek frankowych zawiązuje od IV kwartału 2019 r. włącznie. Tym razem rezerwa wyniosła 440 mln zł i obciąży wyniki IV kwartału 2020 r. Dla porównania w III kwartale rezerwa wyniosła 185,8 mln zł, w II kwartale było to 189 mln zł a w I kwartale niecałe 13 mln zł.

mBank to bank jeden z najbardziej eksponowanych na frankowy problem. Ma 13,6 mld zł hipotek tego typu, co stanowi 12 proc. jego portfela brutto. Ma także sporo pozwów: we wrześniu 2020 r. było ich 6,44 tys., czyli o 2,73 tys. więcej niż trzy kwartały wcześniej. Łączne rezerwy banku na ten cel wynosiły wtedy ponad 860 mln zł, urosły w tym czasie o ponad 380 mln zł.

Duża rezerwa mBanku w IV kwartale może oznaczać jego stratę netto w IV kwartale 2020 r. Dla porównania w II i III kwartale, gdy rezerwy na franki wyniosły około po 180-190 mln zł, bank zanotował odpowiednio 87 mln zł i 101 mln zł zysku netto. Teraz rezerwy okazały się o około 250 mln zł większe, co oznaczałoby wyraźną stratę przy niezmienionych innych elementach rachunku wyników. Nie wiadomo jednak jakie tym razem będą rezerwy na pandemię.

O rezerwach w IV kwartale na hipoteki frankowe poinformowali już m.in. BNP Paribas (102 mln zł) i BOŚ (20 mln zł). Prawdopodobnie zawiążą je też Millennium i PKO BP, choć one zwykle nie informowały o nich w raportach bieżących. Teoretycznie rezerwy powinien też zawiązać Getin Noble Bank, który ma duży portfel tych kredytów i bardzo niski, najniższy na GPW, wskaźnik pokrycia rezerwami.

Od dwóch lat szybko przybywa pozwów sądowych składanych przez frankowiczów. Na koniec września łączna liczba indywidualnych spraw frankowych dziewięciu banków z GPW mających hipoteki walutowe wyniosła 24,4 tys., przez trzy kwartały przybyło ich 12,6 tys. Wartość przedmiotu sporu wyniosła 4,6 mld zł, czyli urosła w tym czasie o 2,8 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA