fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Od dziś Michał Krupiński nie jest prezesem Pekao

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Pekao ze skutkiem natychmiastowym. Nowym prezesem będzie dotychczasowy wiceprezes Marek Lusztyn.

Rada nadzorcza powołała Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa Pekao odpowiadającego za zarządzanie ryzykiem. Lusztyn zasiadał od początku, czyli lipca 2017 r., w zarządzie stworzonym przez Krupińskiego. Do uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Lusztyn będzie p.o. prezesa. Szybkie powołanie go przez radę nadzorczą może sugerować, że zmiana ta była szykowana.

Nie podano przyczyn złożenia rezygnacji Krupińskiego, który prezesem tego obecnie trzeciego co do wielkości banku w Polsce był od połowy czerwca 2017 r. Objął wtedy stanowisko p.o. prezesa na wniosek nowej rady nadzorczej, która powstała parę dni po przejęciu pakietu kontrolnego przez PZU i PFR od włoskiego UniCreditu. Po pięciu miesiącach, czyli na początku listopada, otrzymał zielone światło ze strony Komisji Nadzoru Finansowego na formalne objęcie fotela prezesa. Krupiński był poprzednio prezesem PZU, a wcześniej pracował na wysokich stanowiskach m.in. Merill Lynch i Banku Światowym.

Lusztyn ma 23-letnie doświadczenie w bankowości, od blisko 20 lat związany z grupą Pekao.

Do czerwca 2017 r. pracował w Unicredicie w Mediolanie na stanowisku senior vice presidenta, obejmującym globalną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem rynkowym i ryzykiem kredytowym portfela handlowego Grupy Unicredit oraz członek komitetu wykonawczego pionu rynków bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej Grupy Unicredit, odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem.

W latach 2010-2013 pracował w Unicredit Bank (dawniej Hypovereinsbank) w Monachium, nadzorując obszar zarządzania ryzykiem. W latach 2008-2010 pracował w grupie Unicredit w Londynie, gdzie odpowiadał za metodologię i infrastrukturę ryzyka rynkowego na całą Grupę Unicredit. W latach 2000-2008 dyrektor wydziału ryzyka rynkowego, a później dyrektor zarządzający departamentem ryzyka finansowego w Pekao. Przez 8 lat był również członkiem i Sekretarzem centralnego Domu Maklerskiego Pekao. Karierę zawodową zaczynał w 1996 r. w Departamencie Gospodarki Pieniężnej Banku Handlowego w Warszawie jako dealer.

Jest doktorem nauk ekonomicznych (Szkoła Główna Handlowa) a także absolwentem University of Illinois (Executive MBA) oraz INSEAD. W 2014 r. został uhonorowany tytułem Future Leader in Global Finance przez Institute of International Finance.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA