fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Tajemnicze obrzędy praprzodków

stock.adobe.com
Ślad przerażającego rytuału sprzed około 8 tysięcy lat przetrwał w szwedzkim torfowisku.

Odkrycia dokonano w szwedzkiej miejscowości Kanaljorden koło rzeki Motala Strom, w miejscu nieistniejącego małego jeziora – obecnie jest tam torfowisko. Wiadomość o tym zamieściło specjalistyczne pismo „Antiquity".

W Kanaljorden odkopano czaszki dziewięciu osób dorosłych, kobiet i mężczyzn, oraz szkielet oseska. Są na nich ślady brutalnego traktowania. W jednej z czaszek przetrwała resztka tkanki mózgowej.

Ludzkie szczątki znaleziono wewnątrz tajemniczej, sztucznie stworzonej struktury drewniano-kamiennej o wymiarach 14 na 12 metrów. Jak stwierdzili naukowcy z Osteoarchaeological Research Laboratory Uniwersytetu w Sztokholmie, na czaszkach zachowały się ślady po zagojonych i świeżych ranach, niekiedy zadawanych wielokrotnie w tym samym miejscu. Czaszki zatknięte były na drewnianych żerdziach.

Dlaczego tych ludzi torturowano? Badacze nie potrafią tego wyjaśnić. Dotychczas w Europie nie dokonano podobnego odkrycia pochodzącego z tak zamierzchłej epoki.

Naukowcom udało się jednak ustalić, że były różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Na dwóch czaszkach kobiecych zachowały się ślady ciosów zadanych tępym narzędziem w tył głowy i w prawą skroń. W przypadku mężczyzn ciosy były zadawane w górną część głowy, w sklepienie czaszki, i w górną część twarzy. Trzy męskie czaszki były uderzane także po śmierci.

Na stanowisku Kanaljorden zachowało się ogółem blisko 400 drewnianych żerdzi, na których być może były zatknięte odcięte głowy. Potem ludzkie szczątki były przynoszone do małego jeziora i składane w wodzie, we wspomnianej budowli z drewna i kamieni.

Naukowcy wiążą odkrycie z rytuałami, obrzędami o charakterze szamańskim, religijnym, a tajemnicza budowla odgrywała rolę swego rodzaju świątyni.

Taki typ gwałtownego uśmiercania ludzi, połączony z wielokrotnym zadawaniem bolesnych ran, był w pradziejach w północnej Europie przejawem tryumfu wojennego. Praktykowano go także w okresach późniejszych o całe tysiąclecia, w epoce brązu i żelaza.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA