fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Prastare obrazy w podwodnej jaskini

Wikimedia
Powstaje trójwymiarowe odwzorowanie słynnej jaskini z prehistorycznymi malowidłami.

Jaskinia Cosquera ozdobiona malowidłami z okresu paleolitu (epoka lodowa) znajduje się w pobliżu Marsylii, w falezie przylądka Morgiou w obszarze Calanque de Morgiou. Było to   sanktuarium z końca epoki lodowej, sprzed  27 000 -  19 000. lat. Jaskinia nosi imię Henriego Cosquera, zawodowego nurka i dyrektora szkoły nurkowania z Cassis, który odkrył wejście do niej w 1985 roku. Jednak świat dowiedział się o tym dopiero w  1991roku,  gdy w wejściu do jaskini zginęło trzech innych nurków. Odkrycie groty było dużą sensacją. Jedyne wejście do niej stanowi skalny tunel długości 175 m i wysokości nie przekraczającej 110 cm, wejście do niego znajduje się obecnie 37 metrów pod powierzchnią wody ( teraz zamknięte stalowymi wrotami). Jest to jeden z dowodów na podniesienie się poziomu Morza Śródziemnego po końcu epoki lodowej, w okresie maksimum zlodowacenia poziom morza był niższy o około 100 metrów.

Od kilku tygodni w jaskini pracują specjaliści, tworzą  integralny, numeryczny obraz całej jaskini. Na jej ścianach znajduje się ponad 500 wizerunków zwierząt - koni, jeleni, żubrów, fok, morskich ptaków, ryb oraz 55 odcisków rąk ludzkich. Jeżeli na skutek globalnego ocieplenia klimatu roztopią się lody w strefach podbiegunowych, poziom oceanów i mórz wzrośnie o wiele metrów, a wówczas bezcenna galeria sztuki prahistorycznej w jaskini Cosquera znajdzie się w słonej wodzie - malowidła nie wytrzymają tego, ulegną zniszczeniu, pozostanie po nich jedynie dokumentacja, która właśnie powstaje. 

mm Specjaliści tworzą aktualnie bardzo precyzyjny plan topograficzny jaskini. Nad pracani czuwa Direction Regionale des Affaires Culturelles.

Praca odbywa się jedynie w te dni, gdy pozwala na to pogoda. Jaskinia eksplorowana jest maksymalnie pięć godzin dziennie - ze względu na bezpieczeństwo. trzech lub czterech nurkujacych archeologów, inżynierów,  informatyków przedostaje się podwodnym tunelem do suchej głównej komory o wymiarach 55 x 44 m oraz do mniejszej komory - 45 x 15 m.  -  Tworzone numeryczne obrazy będą udostępnione zainteresowanym naukowcom. Jakość tych obrazów nie będzie odbiegać od oryginałów - wyjaśnia kierujący pracami archeolog i konserwator Xavier Delestre.  Cała misja została podzielona na dwie fazy. - W pierwszej skanowane trójwymiarowe obrazy ścian maja centymetrowa dokładność. Ale same malowidła skanowane są  z precyzja ułamka milimetra. Stosujemy najbardziej dokładną fotogrametrię jaka jest możliwa do osiągnięcia przez współczesna technikę - wyjaśnia Yves Billaud, badacz z Departament des recherches archjeologiques subaquatiques et sous-marines. 

Fotogrametria służy do odtwarzana kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów). W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów. Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne wielkoformatowe kamery fotogrametryczne.

 

Prace będą trwały do końca 2018 roku. Skorzystają y z ich także laicy, ponieważ  stworzone obrazy 3D posłużą do odtworzenia jaskini, te replikę będzie można zwiedzać  komputerowo, bez konieczności nurkowania. Natomiast nie zapadła jeszcze decyzja, czy zostanie zbudowana  fizyczna replika jaskini - tak jak to ma miejsce w przypadku Lascaux, innej francuskiej jaskini z malowidłami z epoki lodowej. Replika jaskini, znana pod nazwą Lascaux II, jest oddalona zaledwie o 200 metrów od oryginalnej jaskini. Została otwarta w 1983 roku, po 11 latach pracy lokalnych artystów pod kierownictwem Monique Peytral. Replika jaskini prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Także Jaskinia Chauveta w Pont d'Arc w departamencie Ardeche na południu Francji, odkryta w 1994 roku,  w 2014 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dostępna jest do zwiedzania w postaci repliki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA