fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Ogon dinozaura sprzed 99 milionów lat odnaleziony w bursztynie

CNN.com
Liczący niemal 100 milionów lat, pokryty pierzem ogon dinozaura został uwięziony w bursztynie, na który natrafił Xing Lida, paleontolog z Chin. Mężczyzna kupił bursztyn na targu w Birmie.

Sprzedawcy bursztynu byli przekonani, że w środku znajduje się fragment jakiejś rośliny.

- Kiedy go zobaczyłem byłem przekonany, że jest to jakiś kręgowiec, prawdopodobnie teropod (jeden z podrzędów dinozaurów - red.) - relacjonował Xing. - Nie byłem pewien, czy sprzedawca zrozumiał jak niezwykły okaz mu się trafił, ale wiem, że nie podniósł z tego powodu jego ceny - dodał.

Znalezisko zostało opisane w najnowszym wydaniu magazynu "Current Biology". Współautorem tekstu jest Ryan McKellar, paleontolog pracujący w Royal Saskatchewan Museum w Kanadzie. McKellar przyznaje, że był w szoku, kiedy Xing pokazał mu bursztyn. 

- Takie znalezisko trafia się raz w życiu. Najdrobniejsze szczegóły są tu widoczne - i to w trzech wymiarach - mówi.

McKellar podkreśla, że fragmenty skrzydeł dinozaurów były znajdowane w przeszłości w bursztynach, ale jak dotąd nigdy nie trafił się okaz zawierający fragment zmumifikowanego szkieletu dinozaura.

Ogon należał do młodego osobnika z grupy celurozaurów - do tej samej grupy należały np. tyranozaury. W bursztynie znalazły się zarówno pióra, jak i fragmenty kości. McKellar podkreśla, że takie znaleziska sprawiają, iż zmienia się nasza wiedza na temat tego, jak naprawdę wyglądały dinozaury. - Stają się coraz bardziej podobne do ptaków, a coraz mniej do pokrytych łuską potworów podobnych do Godzilli - mówi.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA