fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Salon Mediacji Gospodarczej: mediacji powinni uczyć się studenci i aplikanci

123RF
Mediacja powinna być w programie studiów i aplikacji prawniczych.

Aby rozpropagować mediacje, niezbędna jest edukacja rynku i przedstawianie korzyści z mediacji w kategoriach bardziej biznesowych – zgodzili się uczestnicy Salonu Mediacji Gospodarczej, zorganizowanego 7 września w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Dyskutanci doszli też do wniosku, że ważne jest wprowadzenie mediacji jako przedmiotu nie tylko do programów aplikacji prawniczych, ale i różnych kierunków studiów (ekonomicznych, biznesowych), a może nawet na niższych etapach edukacji.

Radca prawny Maciej Bobrowicz podkreślił, że nie zawsze interes klienta jest równoznaczny z jego dobrem. Zwrócił też uwagę, że ważne dla mediatora jest zjednanie sobie pełnomocników procesowych stron, poprzez docenienie ich roli w mediacji.

Z kolei Dorota Michniewicz, mediator Konfederacji Lewiatan, poruszyła kwestię mediacji w branży IT. Przeprowadzone przez nią wywiady telefoniczne wykazały, że wiedza o tej metodzie rozwiązywania sporów jest wśród przedstawicieli branży niska. Często jednak sądy mają problem z rozwiązywaniem wyspecjalizowanych sporów informatycznych, gdyż nie zawsze udaje się nawet znaleźć biegłych dysponujących odpowiednią wiedzą.

Zwrócono też uwagę na problemy związane z wprowadzonymi w niedawnej nowelizacji posiedzeniami informacyjnymi. W dużej mierze zastąpiły postanowienia sądu o skierowaniu sprawy do mediacji.

Jak wynika z dostępnych danych, gdy strony same godzą się na tę metodę rozwiązania konfliktu, co druga sprawa kończy się ugodą.

Współorganizatorami Salonu było Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Konfederacja Lewiatan.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA