fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy Rzeczpospolitej

Domy zachowują się jak ludzie

Archipelag
Włączają i wyłączają światło, sterują roletami, regulują temperaturę, alarmują o włamaniu, produkują energię, a nawet walczą ze smogiem. Budynki i mieszkania to coraz inteligentniejsze organizmy. Z tej drogi już nie ma powrotu.

Nowoczesne technologie to już standard na rynku biur i magazynów. – W mieszkaniówce zmiany też nabierają tempa, choć wolniej niż w pozostałych sektorach nieruchomości – zauważa Marcin Uryga, ekspert firmy Emmerson Realty.

– Trudno uznać, że PropTech to już standard na polskich osiedlach. Nowoczesne rozwiązania są najczęściej stosowane w marketingu i sprzedaży. Coraz częściej pojawiają się także technologie tzw. inteligentnego domu. To przyszłość rynku. Za kilka lat wszystkie nowe budynki powinny dysponować mniej lub bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Panele, BIM, energia

Nikodem Iskra, prezes spółki Murapol, potwierdza, że PropTech wszedł już na rynek nieruchomości komercyjnych, szczególnie do wysokiej klasy biurowców. – W przypadku budownictwa mieszkaniowego jesteśmy na początku drogi – ocenia.

– Czołowi deweloperzy uzupełniają ofertę o najnowsze rozwiązania technologiczne, jednak w skali całego rynku nie są one powszechne. Stanowią raczej ekskluzywny, wyróżniający inwestycję atrybut – mówi.

Szef Murapolu, podobnie jak Marcin Uryga, jest przekonany, że inteligentne systemy staną się z czasem standardem w budownictwie mieszkaniowym.

– Już dziś dają zauważalne oszczędności i podnoszą jakość życia – podkreśla. – Rozwój internetu rzeczy pozwoli na integrację i komunikację pomiędzy inteligentnymi systemami w budynkach a inteligentnymi usługami w mieście.

Murapol na swoich osiedlach wdraża autorski system infrastruktury technicznej i instalacji Home Management System (HMS), dając klientom możliwość zainstalowania w mieszkaniach rozwiązań smart. Za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie z każdego miejsca na świecie można kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, energię, zawory wody, rolety. – System daje także możliwość monitorowania zużycia mediów i raportuje, jak wygląda ono na przestrzeni określonego czasu – wyjaśnia Nikodem Iskra.

– HMS obejmuje też chroniące mieszkanie filtry antysmogowe. Osiedla będą mieć także monitoring części wspólnych i wideodomofony zintegrowane z systemem SOS.

Spółka Skanska wprowadziła zaś system Danfoss Smart Heating umożliwiający zarządzanie ogrzewaniem mieszkania. Inteligentny termostat połączony z aplikacją i centralą mieszkaniową pozwala na zdalną regulację temperatury i określenie harmonogramów grzewczych. – Podpisaliśmy także umowę z firmą S-Labs. Standardem na naszych nowych osiedlach będzie system Appartme odpowiadający na upowszechniającą się ideę smart-living, także w kontekście środowiskowym – tłumaczy Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska. – Pozwoli on zarządzać mediami w lokalu.

System jest w stanie obliczać zużycie energii na podstawie analiz charakterystyk urządzeń domowych. Użytkownik jednym przyciskiem wyłączy np. ładowarkę, będzie mógł też ustawić minimalną temperaturę na czas nieobecności domowników.

Artur Łeszczyński komentuje, że żyjemy w kulturze innowacji. – Każda dziedzina jest wypełniona rozwiązaniami technologicznymi, które mają ułatwiać codzienne zadania i zdjąć z nas obowiązek myślenia o przyziemnych sprawach – mówi. – W przypadku rynku mieszkaniowego dodatkowym bodźcem jest potrzeba synergii inteligentnych rozwiązań ze zrównoważonym rozwojem. Budynki mieszkalne przy użyciu nowoczesnych technologii podnoszących efektywność energetyczną zmniejszają obciążenie środowiska. Systemy budynkowe są w stanie uczyć się zachowań mieszkańców i optymalizować pracę urządzeń.

Stosowanie nowoczesnych technologii w mieszkaniówce będą wymuszać także unijne wytyczne, ale też krajowe ustawodawstwo. Chodzi m.in. o systemy zarządzające zużyciem energii czy elektromobilność. Na osiedlach pojawiają się już stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Ważne jest też stosowanie odnawialnych źródeł energii. – Chodzi o to, by nieruchomości nie tylko czerpały energię z krajowych systemów elektroenergetycznych, ale i same były jej producentem poprzez kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – tłumaczy Łeszczyński.

Dziś standardem jest już technologia BIM umożliwiająca projektowanie z użyciem modeli 3D. – Na każdym etapie procesu budowlanego możemy wprowadzać niezliczone optymalizacje zmierzające do poprawy funkcji obiektu – wyjaśnia ekspert. – Rozwiązanie pozwala m.in. zbilansować dostęp do światła, czy jak najkorzystniej usytuować budynek względem stron świata, co wpływa na jego efektywność energetyczną. Dzięki BIM nie tylko efektywniej projektujemy i budujemy, ale też jesteśmy w stanie zwiększyć komfort życia mieszkańców osiedli.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Robyg w Warszawie, potwierdza, że klienci, nawet ci kupujący tańsze mieszkania z segmentu popularnego, coraz większą wagę przywiązują nie tylko do komfortu, ale też ekologii. Zastosowanie nowoczesnych technologii podnosi koszty budowy, dlatego firmy rozwiązania smart oferują zwykle odpłatnie.

Niższe rachunki

Grupa Robyg technologie inteligentnego domu wprowadziła bez dodatkowych kosztów w każdym mieszkaniu. – System, oprócz komfortu, zapewnia wymierne korzyści finansowe – podkreśla Joanna Chojecka – oszczędności sięgają nawet 30 proc. miesięcznie. Technologia zwiększa też bezpieczeństwo. Instalowane są czujniki np. drzwi wejściowych i balkonowych. W przypadku ich otwarcia alarmują mieszkańców, wysyłając automatyczne powiadomienie na smartfon lub tablet.

Bartosz Dobrowolski, prezes fundacji Proptech Poland, zauważa z kolei, że gracze na rynku mieszkaniowym coraz częściej interesują się też różnego rodzaju systemami i aplikacjami, które wspierają tworzenie społeczności osiedla. – Mogą być one podstawowym sposobem komunikacji administracji z mieszkańcami, ale przede wszystkim to droga do wymiany informacji między sąsiadami – podkreśla.

– W dużym uproszczeniu mówimy tu o swoistym Facebooku dla osiedla. Zwłaszcza młodzi są już przyzwyczajeni do takiej formy komunikacji. Nie muszą sprawdzać tablicy korkowej, by się dowiedzieć o ważnych dla osiedla sprawach. Wygodniej jest mieć dostęp do informacji na smartfonach.

Technologie mają upraszczać życie i poprawiać jego komfort. – Dzięki nim mamy więcej czasu – komentuje Dobrowolski.

– Nie chodzi oczywiście o to, żeby okablować całe mieszkanie. Technologia ma działać w tle. Już małe urządzenia, w dodatku nie tylko w nowo powstających mieszkaniach, mogą wprowadzać zmiany. Dobrym przykładem są inteligentne gniazdka elektryczne, dzięki którym nawet mieszkanie w kamienicy z lat 50. XX w. może stać się inteligentniejsze, bo można w nim lepiej zarządzać energią. Innym przykładem są smart żarówki i inteligentne termostaty. Chodzi o to, żeby mieszkanie samo dbało o nasz komfort, żebyśmy nie musieli pamiętać o wyłączeniu żelazka, żeby domowe oświetlenie dostosowywało się do naszego naturalnego cyklu dnia, żebyśmy mogli mieć w domu odpowiednią temperaturę o każdej porze roku – wyjaśnia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA