Wielkie poszukiwanie podsłuchów

Mieszkanie Elżbiety Bieńkowskiej, biuro Jana Vincenta-Rostowskiego oraz kilka innych zaskakujących miejsc sprawdziło ABW.

Aktualizacja: 19.10.2015 09:57 Publikacja: 18.10.2015 20:10

Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Rosnąca popularność potajemnego nagrywania przysparza pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To właśnie ta specsłużba na wniosek instytucji państwowych przeprowadza kontrole antypodsłuchowe. Z wykazu, który jest w posiadaniu „Rzeczpospolitej", wynika, że w ostatnich dwóch latach rosła liczba kontroli. O ile w całym 2014 r. takich przeszukiwań antypodsłuchowych było 137, o tyle do marca tego roku – już 92. O ile w ubiegłym roku (a był to rok afery taśmowej) ABW skontrowała 23 instytucje państwowe i samorządowe, o tyle do końca sierpnia tego roku – już 22, a trwają kolejne kontrole.

– Badania realizowane są w dwóch trybach. W ramach profilaktyki kontrwywiadowczej oraz w ramach ochrony informacji niejawnych – wyjaśnia rzecznik tej służby płk Maciej Karczyński.

W wykazie miejsc sprawdzanych w minionym roku widać wyraźnie skutki afery taśmowej. Znaleźliśmy tam – co naturalne – knajpę Sowa i Przyjaciele oraz pałac Sobańskich, w którym mieści się restauracja Amber Room. To dwa lokale, w których kelnerzy nagrywali polityków i biznesmenów. Na liście kontrolowanych instytucji są też resorty kierowane przez ministrów nagranych przez kelnerów – MSW, Ministerstwo Skarbu oraz Ministerstwo Sportu.

Ale w wykazie jest też mieszkanie ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która została nagrana w Sowie. Kiedy ABW sprawdzało jej lokum pod kątem podsłuchów, nagranie z biesiady Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem nie było jeszcze służbom znane. Wypłynęło w mediach dopiero przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. ABW nie chce ujawnić, co znaleziono w mieszkaniu Bieńkowskiej. – ABW nie ujawnia informacji na temat sposobów prowadzenia badań wykorzystywanych do tego środków oraz ich wyników – zastrzega płk Maciej Karczyński. – W przypadku wykrycia urządzeń służących do inwigilacji elektronicznej ABW informuje o tym fakcie podmiot, który zlecił badania, oraz podejmuje niezbędne kroki prawne.

W spisie kontroli za 2014 rok są także miejsca urzędowania najważniejszych ludzi w państwie. Chodzi o budynki, w których pracuje szef rządu – Kancelarię Premiera oraz willę na ulicy Parkowej w Warszawie. ABW musiała je sprawdzić choćby dlatego, że na początku śledztwa taśmowego pojawiały się informacje o nagrywaniu spotkań premiera Donalda Tuska na Parkowej, w tym rozmowy z miliarderem Janem Kulczykiem. – Według nas nigdy nie było takiego nagrania. Weryfikowaliśmy doniesienia na ten temat. Nie potwierdziły się – zapewniał w niedawnym wywiadzie dla „Rz" szef ABW gen. Dariusz Łuczak, sugerując, że w obiektach premiera podsłuchów nie wykryto.

Ale kontrolowane były także miejsca związane z prezydentem, w tym Belweder, gdzie mieszkał Bronisław Komorowski, oraz jego rezydencja w Juracie. Do tego sprawdzano samoloty Embraer, którymi latają kluczowi ludzie w państwie. Dużo było też kontroli w spółkach energetycznych. Nic dziwnego, bo w raporcie z działalności ABW za 2014 r. napisano: „Kontrwywiad ABW identyfikował stałe zainteresowanie obcych służb wywiadowczych polskim sektorem energetycznym, w tym m.in. perspektywami jego dalszego rozwoju". Na liście kontrolowanych antypodsłuchowo firm energetycznych znaleźliśmy m.in. Tauron i spółki od niego zależne, PGNiG oraz Eneę. Sprawdzany był także Państwowy Instytut Geologiczny badający możliwość pozyskiwania gazu z łupków.

W wykazie za 2015 rok wciąż widać piętno afery taśmowej. Listę kontrolowanych miejsc otwiera biuro Jana Vincenta-Rostowskiego, jednego z polityków nagranych przez kelnerów. W tym roku dużo też było kontroli w ministerstwach. Dwukrotnie sprawdzano resort sprawiedliwości, a nadto ministerstwa: finansów, gospodarki, skarbu, rolnictwa, sportu i kultury. Czemu agenci prześwietlali ten ostatni resort? „ABW przeprowadziła rutynowe sprawdzenie pomieszczeń ministerialnych 22 maja w związku z tym, że znaczna liczba gości odwiedziła siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Noc Muzeów z 16 na 17 maja" – tłumaczy biuro prasowe resortu.

W wykazie kontroli z dwóch ostatnich lat znaleźliśmy centralne instytucje państwa odpowiedzialne za finanse, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Komisja Nadzoru Finansowego oraz Departament Wywiadu Skarbowego resortu finansów. Kontrolowano Sąd Najwyższy, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz IPN. – Badania nie wykazały występowania urządzeń podsłuchowych – zapewnia rzecznik straży st. bryg. Paweł Frątczak. Podobnie było w IPN. – Nie stwierdzono obecności urządzeń ani śladów świadczących o stosowaniu inwigilacji elektronicznej – przyznaje rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

Kilka kontroli jest zaskakujących. Krajowy Zarząd Gospodarski Wodnej – urząd odpowiedzialny za gospodarowanie wodami – tak nam tłumaczy zeszłoroczne badanie antypodsłuchowe: „Ostatnia weryfikacja związana była ze zmianą pomieszczeń zajmowanych przez prezesa i kierownictwo urzędu" – informuje Kamil Wnuk z KZGW.

Czego agenci szukali w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy? – Zwróciliśmy się do ABW z wnioskiem o przeprowadzenie w ramach czynności profilaktycznych badania na obecność urządzeń podsłuchowych w związku z obawą o ujawnienie informacji objętych tajemnicą służbową – tłumaczy Emilia Pankowska, zastępca okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych. Podsłuchu w bydgoskiej PIP także nie znaleziono.

Rosnąca popularność potajemnego nagrywania przysparza pracy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To właśnie ta specsłużba na wniosek instytucji państwowych przeprowadza kontrole antypodsłuchowe. Z wykazu, który jest w posiadaniu „Rzeczpospolitej", wynika, że w ostatnich dwóch latach rosła liczba kontroli. O ile w całym 2014 r. takich przeszukiwań antypodsłuchowych było 137, o tyle do marca tego roku – już 92. O ile w ubiegłym roku (a był to rok afery taśmowej) ABW skontrowała 23 instytucje państwowe i samorządowe, o tyle do końca sierpnia tego roku – już 22, a trwają kolejne kontrole.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii