fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokaci: sprawy o błędy medyczne wymagają specjalistycznej wiedzy

123RF
O najczęstszych naruszeniach praw pacjenta i różnicy w dochodzeniu odszkodowań w Polsce i zagranicą rozmawiali eksperci podczas konferencji ORA w Warszawie.

Najważniejsze zagadnienia prawa medycznego poruszono podczas pierwszej z cyklu konferencji „Adwokat w prawie medycznym", zorganizowanej przez sekcję prawa medycznego i farmaceutycznego (SPMiF) przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, nad którą patronat objęli, m.in. Naczelna Rada Adwokacka, rzecznik praw pacjent (RPP) oraz europejska organizacja prawników zajmujących się szkodami na osobie PEOPIL (Pan European Organisation of Personal Injury Lawyers).

O postępowaniu przed RPP i jego wpływie na inne postępowania dotyczące błędów medycznych mówił przedstawiciel Biura RPP mec. Tomasz Młynarski. O związku przyczynowo-skutkowym w sprawach medycznych – sędzia Sądu Apelacyjnego Tomasz Wojciechowski, a o postępowaniu karnym w takich sprawach – prokurator Ewa Stasiak.

Z kolei o dochodzeniu odszkodowań za błędy medyczne w innych krajach Europy opowiedział John Beer, przewodniczący PEOPIL (Pan European Organisation of Personal Injury Lawyers).

– Spraw o odszkodowania za błędy medyczne przybywa, więc trafiają one także do prawników, którzy na co dzień zajmują się innymi zagadnieniami. Tymczasem, by dobrze poprowadzić taką sprawę, trzeba bardzo dobrze znać jej specyfikę. Rozumieć procedury medyczne, umieć odróżnić powikłanie od błędu medycznego, wiedzieć, co powinna zawierać dokumentacja medyczna, i jak ją czytać– tłumaczy Joanna Wielgolawska-Pilas, adwokat, przewodnicząca SPMiF przy ORA w Warszawie.

Dodaje, że prawnikom bez doświadczenia w sprawach medycznych trudno jest czasem zdobyć całą dokumentację ze szpitala, bo nie wiedzą na przykład, co powinna zawierać. – Celem założenia SPMiF było doskonalenie zawodowe prawników w tych wybranych dziedzinach. Dlatego od trzech lat w ramach sekcji organizujemy wykłady dla adwokatów i aplikantów z naszej izby, na które przyjeżdżają też prawnicy z całej Polski, np. z Zielonej Góry czy Lublina. Tym razem postanowiliśmy skomasować je jednego dnia i dać uczestnikom solidną dawkę wiedzy – mec. Joanna Wielgolawska-Pilas.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA