fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

#RZECZoPRAWIE - Waldemar Buda: Połączyć radców z adwokatami

Waldemar Buda
rp.pl
- Adwokaci robią to samo co radcowie, ale na podstawie umowy o współpracę z kancelarią. Dzisiaj już nawet urzędy odchodzą od umów o pracę, i zatrudniają adwokatów na podstawie o umów o współpracę – mówił w programie #RZECZoPrawie poseł PiS, Waldemar Buda.

Gościem Ewy Usowicz w piątkowym programie #RZECZoPrawie był poseł PiS Waldemar Buda - autor interpelacji, w której namawia ministra sprawiedliwości, aby przyjrzał się możliwościom połączenia zawodów radcy prawnego i adwokata.

Parlamentarzysta tłumaczył, iż po przyznaniu radcom obron w sprawach karnych nie ma już praktycznie żadnych różnic w kompetencjach obu zawodów. - Szkolenia, aplikacje, egzaminy są bardzo podobne. Stąd pytanie czy jest sens utrzymywać dwa zawody, które zajmują się faktycznie tym samym – pytał Waldemar Buda.

Poseł chciałby, aby adwokaci mogli działać, jak radcowie na umowach o pracę. Teraz jego zdaniem jest to obchodzone. - Adwokaci robią to samo co radcowie, ale na podstawie umowy o współpracę z kancelarią. Dzisiaj już nawet urzędy odchodzą od umów o pracę, i zatrudniają adwokatów na podstawie o umów o współpracę – tłumaczył.

Buda dodał, iż dla adwokatów otworzyłaby się część rynku, ponieważ mogliby obsługiwać podmioty publiczne na podstawie umowy o pracę.

Jego zdaniem fuzja obu zawodów uporządkuje rynek. - Będzie jeden zawód prawniczy o określony kompetencjach, jeden egzamin wstępny, jeden samorząd – wyliczał poseł.

Odnosząc się do podnoszonego w dyskusji etosu adwokata, Waldemar Buda stwierdził, iż obecnie w przeważającej części to adwokaci przechodzą do zawodu radcy, a nie na odwrót.

Z kolei odnosząc się wątpliwości adwokatów co do samego procesu łączenia (radców jest trzy razy więcej niż adwokatów i mogliby oni zdominować nowopowołany samorząd), gość Ewy Usowicz stwierdził, że nie jest to żaden argument, ponieważ można zapewnić parytety i okresy przejściowe

Poseł PiS chciałby, aby ministerstwo wysądowało możliwość połączenia w obu samorządach. - Jeśli będzie zasadniczy opór ze obu środowisk to nic na siłę. Natomiast jeżeli będą wątpliwości na jakich zasadach miałoby to się odbyć to wtedy otwiera się dyskusja – podkreślił Buda.

Waldemar Buda w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA