fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zwalninianie policjanta ze służby a odprawa

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Zakres świadczeń, na jakie liczyć może żegnający się z mundurem funkcjonariusz zależy od powodu jego odejścia ze służby. Nieodpowiednia podstawa zwolnienia wiąże się też z koniecznością zwrotu uzyskanej wcześniej pomocy.

Co do zasady każdy policjant zwalniany ze służby powinien otrzymać odprawę, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby udzielany mu za tzw. godziny nadliczbowe. Przysługuje mu też zwrot kosztów przejazdu jego i jego rodziny oraz przewozu urządzenia domowego do nowego miejsca zamieszkania w kraju, w zakresie i na zasadach obowiązujących przy przeniesieniach z urzędu.

Są jednak sytuacje, gdy te świadczenia nie są wypłacane w ogóle, lub wypłacane, ale w ograniczonej wysokości. Jest tak zawsze, gdy zaistnieje wskazana w przepisach przesłanka negatywna redukująca wymienione wyżej uprawnienia funkcjonariusza.

Tylko w jednym przypadku policjant, aby otrzymać świadczenie musi spełnić dodatkowy (pozytywny) warunek. Chodzi tu o wypłatę zwrotu kosztów przejazdu policjanta i członków jego rodziny do nowego miejsca zamieszkania w kraju. Taki zwrot przysługuje, bowiem wyłącznie policjantowi, który ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA