fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

AP: Na marszu krzyczano "USA, imperium zła"

AFP
Polski prezydent, premier i inni czołowi politycy szli na czele Marszu Niepodległości, który przemaszerował przez Warszawę w rocznicę 100. rocznicy odzyskania niepodległości - podaje amerykańska agencja AP, która odnotowuje, że w marszu wzięło udział ok. 250 tys. osób.

AP relacjonuje, że prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i lider rządzącej krajem konserwatywnej partii (PiS) Jarosław Kaczyński szli na czele manifestacji niosąc na przedzie flagę z hasłem "Dla Ciebie Polsko".

Agencja relacjonuje, że za przywódcami, w pewnej odległości, maszerował "tłum nacjonalistów i ich zwolenników", z których wielu "odpalało petardy i flary".

"Większość uczestników niosło biało-czerwone, narodowe flagi, ale niektórzy mieli flagi ONR, skrajnie prawicowej grupy, jednego z głównych organizatorów marszu. Flaga Obozu zawiera falangę, skrajnie prawicowy symbol pochodzący z lat 30-tych i stylizowany na rękę trzymającą miecz" - pisze AP.

AP odnotowuje też obecność flag włoskiej Forza Nuova, której przywódca Roberto Fiore - jak czytamy - "opisuje się jako faszysta". "Jeden z organizatorów marszu, Krzysztof Bosak, przekonuje, że Forza Nuova to nacjonaliści, którzy pozostają w kontakcie z polską grupą (nacjonalistów)" - pisze Agencja.

Agencja cytuje okrzyki słyszane w trakcie marszu. "Niektórzy uczestnicy krzyczeli 'USA, imperium zła' oraz 'Polska, biała i katolicka'. (...) eurosceptycy z Młodzieży Wszechpolskiej spalili flagę UE. Flaga UE została też spalona na innym nacjonalistycznym wiecu we Wrocławiu" - czytamy w depeszy.

AP odnotowuje jednocześnie, że marsz w tym roku przebiegał spokojniej niż w latach, gdy organizowali go wyłącznie narodowcy.

AP cytuje 23-letniego Bartłomieja Mazura, uczestnika marszu, który przyjechał do Warszawy z miejscowości oddalonej 320 km od stolicy. Mazur mówi, że przyjechał, aby pokazać, iż "Polska jest silnym, dumnym narodem". - Mamy wolność i mamy prawo manifestować swoje uczucia i naszą dumę z naszego kraju - podkreśla.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA