100 lat polskiej gospodarki

Pięć aktualnie ważnych sektorów dla Polski

pexels.com
Są sektory gospodarki, których dynamiczny rozwój jest dla naszego kraju szczególnie ważny. Które to sektory? Oto wybór dziennikarzy ekonomicznych "Rzeczpospolitej".

Finanse

Bankowość w Polsce, po trudnych początkach w 20-leciu międzywojennym i wyhamowaniu rozwoju w PRL, po 1990 r. przeżywa okres szybkiego wzrostu. Dziś możemy się pochwalić jednym z najnowocześniejszych i najlepiej dokapitalizowanych sektorów bankowych w Europie. Zdrowe banki, nazywane krwiobiegiem gospodarki, to warunek konieczny do udzielania kredytów konsumentom i firmom (wartość kredytów sięga już 1,05 bln zł). Sektor bankowy to największy płatnik podatków w Polsce. Branża zatrudnia blisko 165 tys. osób. Dobrze radzą sobie też ubezpieczyciele – działają 34 zakłady ubezpieczeń majątkowych, w tym dziewięć w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW), i 27 asekuratorów życiowych, w tym dwa TUW. Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń i Deloitte'a z listopada 2017 r. całkowita wartość dodana generowana przez branżę wynosi 35,9 mld zł. W 2016 r. branża odprowadziła 1,6 mld zł podatków, tworzy też 225 tys. miejsc pracy w różnych sektorach.

Transport

W ostatnim ćwierćwieczu polską specjalnością stały się międzynarodowe przewozy samochodowe ładunków. Blisko 35 tys. polskich przedsiębiorców zdobyło jedną czwartą unijnego rynku wartego ok. 100 mld euro. To polscy przewoźnicy dyktują ceny, a ich dominacja przyczyniła się do zaproponowania przez Komisję Europejską tzw. pakietu mobilności, który ma utrudnić przewoźnikom z krajów peryferyjnych UE dostęp do rynków bogatych państw leżących w środku Wspólnoty.

Zarejestrowane w Polsce przedsiębiorstwa transportowe należą głównie do kapitału polskiego, a ich eksportowy sukces ma także wymiar blisko czteromiliardowej (liczonej w zł) nadwyżki w polskim bilansie usług przewozowych.

Z perspektywy krajowej międzynarodowi przewoźnicy ładunków tworzą niemal połowę przychodów całej branży transportowej. Każdego roku dokonują zakupów taboru wartości 2 mld euro.

Paliwa i energetyka

Polskie rafinerie należą do jednych z najnowocześniejszych na świecie. Dziś są w stanie z każdej baryłki przerabianej ropy wyprodukować znacznie więcej paliw niż ogół ich zagranicznych konkurentów. Poza tym rafinerie cały czas inwestują w nowe instalacje, które mają zapewnić im jeszcze większe marże na przerobie ropy. PKN Orlen dysponuje dziś największą siecią stacji paliw w regionie. Z kolei Grupa Lotos ma trzecią co do wielkości sieć w Polsce. Coraz większe znaczenie w regionie odgrywają polskie firmy handlujące paliwami. W segmencie gazu ekspansję na rynki zewnętrze realizuje PGNiG. Ogromne zmiany zachodzą też w krajowej energetyce. Inwestycje w nowe bloki, modernizacja istniejących oraz konieczność dostosowania ich do rosnących wymagań unijnych mocno zmieniają tę branżę. Część ekspertów za duży plus naszej energetyki uważa też to, że istniejące obiekty działają w oparciu o krajowe surowce.

Budownictwo

Budownictwo w Polsce napędzane jest z jednej strony pieniędzmi z funduszy unijnych – to głównie inwestycje infrastrukturalne mające na celu dogonienie Europy Zachodniej. Na same szlaki drogowe i kolejowe zabudżetowane są dziesiątki miliardów euro.

Z drugiej strony bardzo prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe – w 2017 r. deweloperzy sprzedali blisko 73 tys. lokali. To wciąż mniej, niż „za Gierka", ale jakość jest nieporównywalna. Do gry wkracza powoli państwo, realizując program Mieszkanie+.

Boom trwa także w segmencie komercyjnym, przybywa magazynów, biurowców i obiektów handlowych. Inwestorzy finansowi lokują w aktywa komercyjne nad Wisłą po kilka miliardów euro rocznie

Inwestycyjny boom to z jednej strony wielka szansa, a z drugiej gigantyczne wyzwanie spowodowane spiętrzeniem robót. Inwestorzy i wykonawcy muszą się zmagać m.in. ze wzrostem cen materiałów, kosztów pracy.

IT

W międzynarodowych rankingach polscy programiści od lat zajmują czołowe pozycje i wygrywają prestiżowe konkursy. Swoją pozycję systematycznie umacniają też polskie firmy informatyczne. Najlepiej radzą sobie te, które oferują autorskie rozwiązania. Największa – Asseco – zbudowała sieć firm działających w ponad 50 krajach. Odważnie w świat idzie też krakowski Comarch oraz wiele młodszych firm, np. wrocławski LiveChat.

Prawdziwym fenomenem polskiej gospodarki jest branża gier. Jej wartość sięga 2 mld zł i szybko rośnie. Mamy już ponad 300 studiów deweloperskich, a w wielu krajach najbardziej znanym produktem eksportowym z Polski jest „Wiedźmin" autorstwa CD Projektu. Państwo pomaga firmom IT kuć żelazo póki gorące, czego przykładem mogą być programy sektorowe realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innowacje kosztują, ale po latach ta inwestycja zwraca się z nawiązką.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL