Insuliny – po umieszczeniu wkładu w penie przez ograniczony czas (28-30 dni) przechowuje się temp. pokojowej C warto zapisać datę włożenie wkładu do pena
Niektóre czopki i globulki
Przechowując leki w lodówce, najlepiej umieścić je na środkowej półce, z daleka od ścianek lodówki (ryzyko zamrożenia), nie w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Nie powinno się umieszczać leków na drzwiach lodówki, gdzie występują największe wahania temperatury.
Temperatura pokojowa, czyli jaka?
Temperatura pokojowa to ok. 25°C, i gdy termometr w mieszkaniu wskazuje więcej, trzeba zabezpieczyć leki przed upałem. W bardzo wysokiej temperaturze może dojść do wzrostu toksyczności produktów leczniczych, których w normalnych warunkach nie musimy trzymać w lodówce. Najmniejszą wytrzymałością termiczną charakteryzują się antybiotyki, leki przeciwbólowe i uspokajające oraz środki antykoncepcyjne (bezpośrednie nasłonecznienie obniża ich skuteczność). Leków nie musimy wkładać od razu do lodówki, ale przenieśmy je do najchłodniejszego pomieszczenia.
Należy unikać skrajnych warunków przechowywania leków – bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperatury, silnego nasłonecznieniem, wysokiej wilgotności. Na pewno nie powinniśmy zostawiać leków na parapetach, w pobliżu okien, kuchenek – wyjaśnia mgr farm. Alicja Cwojdzińska.
– Podczas podróży leki wymagające przechowywania w lodówce najlepiej transportować w torbie termoizolacyjnej i możliwie jak najszybciej umieścić je z powrotem w temp. 2-8 °C – radzi ekspertka. Zwraca też uwagę, by żadnych leków, bez względu na porę roku, nie przechowywać w samochodzie, a także, by nie usuwać z opakowań wkładu ze środkiem wchłaniającym wilgoć – takie zabezpieczenie często posiadają tabletki musujące.