Odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Czasem drobniejsze zabiegi są uznawane przez pacjentów za sprawiające więcej bólu niż rozległe operacje. Naukowcy badający zagadnienie zapytali pacjentów o ocenę dolegliwości po operacji, w skali od 0 do 10. Badanie prowadzono wśród pacjentów 578 oddziałów chirurgii w 105 niemieckich szpitalach. Finalnie w badaniu wzięto pod uwagę ponad 50 tys. chorych podzielonych na 179 grup w zależności od typu zabiegu operacyjnego.

Wyniki nie wskazywały, by rozległy zakres zabiegu i znaczny uraz tkanek wprost korelował z odczuwaniem intensywnego bólu po zabiegu. Dzięki właściwemu leczeniu przeciwbólowemu tak poważne zabiegi jak amputacja nogi powyżej kolana, resekcja żołądka czy mastektomia, pojawiły się poniżej 115. miejsca listy. Operacje dotyczące jamy brzusznej, nawet te poważne, uznane zostały za relatywnie mniej bolesne, zapewne ze względu na skuteczne znieczulenie zewnątrzoponowe. Zaskakująco, niektóre popularne zabiegi, jak usunięcie migdałków, operacyjne usunięcie wyrostka czy pęcherzyka żółciowego pojawiły się pośród 25 najbardziej bolesnych operacji. Za najboleśniejsze uznano zabiegi ortopedyczne na kościach. Sposób przeprowadzenia zabiegu miał istotne znaczenie. Metody laparoskopowe wykonania tej samej operacji były mniej bolesne od otwartej chirurgii.

Dzieląc zabiegi według specjalności medycznych za najbardziej bolesne pacjenci uznali zabiegi położnicze, po nich ortopedyczne, następnie chirurgię jamy brzusznej, neurochirurgię i kardiochirurgię.

1. Operacyjne zespolenie złamania kości piętowej

Do zabiegu używa się metalowych płytek i śrub. Skóra wokół guza piętowego jest cienka i mocno unerwiona, a w okolicy jest niewiele tkanek miękkich. Metalowe elementy w tej okolicy i śruby wkręcane w kość powodują znaczną bolesność


2. Spondylodeza

Usztywnienie kręgosłupa polegające na zespoleniu dwóch lub więcej sąsiadujących kręgów przeprowadzane jest w przypadku skoliozy lub choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Stosuje się pręty i śruby do połączenia kości i wióry kostne do wywołania zrostu pomiędzy kręgami. Czasem używa się wstawek z własnych kości pobranych z podudzia. Ten rodzaj zabiegu może powodować znaczne bóle, które przejść w chroniczne i dokuczać nawet długo po zabiegu.


3. Miomektomia

Wyłuszczenie mięśniaków macicy, jeśli nie jest ich wiele i nie przekraczają 10 cm, dokonuje się laparoskopowo. Jeśli są większe zabiegu dokonuje się tradycyjną techniką przez powłoki brzuszne.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM


4. Proktokolektomia

Polega na usunięciu jelita grubego wraz z odbytnicą i wytworzeniem zbiornika jelitowego z końcowego odcinka jelita krętego. Stosuje się ten zabieg w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Jest to duży zabieg znacznie zmieniający układ przewodu pokarmowego.


5. Złożone zabiegi rekonstrukcyjne kręgosłupa.

Podobnie jak spondylodeza, operacja poprawia stabilność i koryguje wady kręgosłupa. Liczne elementy metalowe, śruby i pręty w gęsto unerwionej okolicy, w sąsiedztwie korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa czynią te zabiegi bardzo bolesnymi.


Ważne wnioski z badania dotyczyły pooperacyjnego leczenia bólu. Często pacjenci po zabiegach uznawanych za mniej poważne otrzymywali mniejsze dawki leków analgetycznych. Poziom dolegliwości zgłaszany przez pacjentów był źle oceniany przez personel, a leczenie przeciwbólowe niewystarczające, zwłaszcza jeśli zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Celem badania nie było rankingu najboleśniejszych zabiegów, ale zwrócenie uwagi, że zabiegi uważane za mniej poważne mogą powodować relatywnie duży dyskomfort, a leczenie przeciwbólowe powinno uwzględnić skargi pacjenta przy dozowaniu leków analgetycznych.